Přestože obří spis s několika tisíci stranami týkající se řidičských průkazů soudce teprve studuje, Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou už začal ve veřejných líčeních řešit tři dílčí kauzy, které vzešly z důkazů objevených při domovních prohlídkách trojice obžalovaných.

Soudce Jiří Večeřa musel odročit případ Tomáše Bílka, Ctibora Kalného a Miloše Vařílka. Trojice je obžalovaná z toho, že v srpnu 2008 přihlásila do systému registru vozidel motorku, o níž podle obžaloby věděli, že je kradená.

„Podstata je v tom, že Bílek a Izdný motorku koupili bez dokladů, bez registrace, bez klíčů a s rozbitou spínací skříňkou. Z toho dovozuji, že museli vědět, že je kradená. Navíc si na motorku pořídili falešné rakouské doklady," řekl Deníku státní zástupce Jan Adam. Potom podle žalobce následovalo kolečko předávání pochybných plných mocí, kdy Ctibor Kalný vystupoval jako majitel motorky.

Ignoroval varování

„Dá se říci, že to byl bílý kůň," podotkl Adam. Na technickou kontrolu do Dlouhé Brtnice přivezl motorku splnomocněný majitel autoškoly Karel Navrátil, pro něhož pracoval i Lubomír Izdný. Kradená motorka prošla na STK technickou i evidenční kontrolou, přestože se neshodoval VIN kód. Pracovník STK z Dlouhé Brtnice u soudu řekl, že si toho nevšiml. Žalobce se domnívá, že to spíše mohl být záměr než nepozornost.

Lubomír Izdný pak přinesl falešné doklady na velkomeziříčský odbor dopravy úředníkovi Miloši Vařílkovi. Ten zadal údaje do systému. Přestože ho systém upozornil na to, že motorka může být kradená, pustil údaje dál a motorku tím zlegalizoval.

„Obžalovaný Vařílek navíc v systému celkem čtyřikrát kontroloval podle VIN kódu, jestli někde nevyleze, že je motorka kradená, což bylo nestandardní," poukázal na podezřelé chování úředníka žalobce Jan Adam.

Miloš Vařílek se obhajuje tím, že to byl obyčejný lidský omyl, a Tomáš Bílek tvrdí, že Izdného pouze pověřil, aby motorku přihlásil, ale o falešných dokladech nic nevěděl. Soudce jednání odročil, protože k soudu kvůli nemoci nepřišel svědek Karel Navrátil.

Další problémy

Miloš Vařílek, bývalý úředník z odboru dopravy ve Velkém Meziříčí, figuruje jako obžalovaný ještě v jiné samostatné kauze. Podle obžaloby předal Lubomíru Izdnému legálně vyřazené registrační značky k vozidlům, přestože byl pověřený, aby značky zničil. Značky našli kriminalisté při domovní prohlídce u Izdného. Podle státního zástupce je pravděpodobné, že značky měly sloužit k další trestné činnosti.

Třetí kauza, kterou se zabývá žďárský okresní soud, se týká Tomáše Bílka. Podle informací Deníku v roce 2006 ještě jako odborný referent odboru dopravy a silničního hospodářství ve Velkém Meziříčí zvýhodnil Josefa K., když zatajil lékařskou zprávu, podle níž Josef K. není schopný řídit auto. Bílek měl okamžitě zahájit správní řízení o odebrání řidičského průkazu, což neudělal, a dokumenty schoval v domě v Nové Huti na Žďársku. Podle obžaloby tím spáchal dvojnásobný trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle státního zástupce Jana Adama jde v celé kauze o dobře organizovaný gang a není vyloučeno, že padnou další obvinění.