Cestáři jsou naštvaní kvůli ničení silnic. Řidiči se cítí ohrožení, když jedou za náklaďákem, ze kterého by mohly klády spadnout. A navíc se množí případy krádeže dřeva ze skládek. Víc než padesát hlídek se proto od pátečních čtyř hodin ráno zapojilo do speciální dopravně-bezpečnostní akce, při které kontrolovaly kamiony převážející klády. „Lidé si stěžují na chování řidičů nákladních vozů převážejících dřevní kulatinu. Víme, že se poměrně často dopouštějí přestupků a svoji jízdou ohrožují plynulost a bezpečnost silničního provozu,“ řekl vedoucí odboru služby dopravní policie David Jirák.

Jeho kolegové na několika desítkách stanovišť kontrolovali doklady, váhu a rozměry nákladu a stejně tak technický stav vozidel či upevnění nákladu. „Na Pávovské ulici jsme zastavili řidiče, který měl dvě karty do tachografu, kontrolovali jsme i řidiče, který vozí pejska a ten mu volně pobíhal po kabině, i to je přestupek,“ vyjmenovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Váhy byly u Celního úřadu ve Stříteži, v Pávovské ulici, na letišti v Henčově i na dálnici. Řidiči na ně však několikrát odmítli najet. To znamenalo pokutu třicet tisíc korun. „Řidič je povinen na výzvu policisty podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů,“ vysvětlila mluvčí.

Vedle dalších dvou nehod vozů převážejících dřevo, které se staly v červnu, jsou pro strážce zákona alarmující i stále častější krádeže klád. „Dřeva na skládkách je několikanásobně více než dříve,“ podotkla Čírtková.

Jen letos evidují policisté šestačtyřicet případů. „Pachatelé způsobili majitelům škodu v celkové výši téměř dva a půl milionů korun,“ uvedla Čírtková. Odhalit pachatele je přitom velmi obtížné v situaci, kdy silnice křižuje mnoho vozidel s kládami.