Pražská policie stíhá kvůli podvodu s akciemi generálního ředitele strojírenské firmy Unex z Uničova na Olomoucku Karla Kalného. Deník zjistil, že Karel Kalný už několik let skupuje pozemky na Vysočině, na nichž chová dobytek. Angažuje se také v boji proti geologickému průzkumu pro umístění úložiště jaderného odpadu v lokalitě Kraví hora.

Policie v souvislosti s vyšetřováním Karlu Kalnému v polovině října obstavila větší část majetku. Jde celkem o šestatřicet nemovitostí. Z toho sedmadvacet na Žďársku, dvě na Benešovsku, tři na Pelhřimovsku, tři na území Brna – venkova a jedna na Havlíčkobrodsku. Kriminalisté se totiž domnívají, že Karel Kalný pozemky nakoupil za peníze pocházející z trestné činnosti. „Bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro podvod v nejpřísnějším odstavci. Jde o podvodné jednání v souvislosti s akciemi. Byl dán návrh na vzetí do vazby, kterému ale soudce nevyhověl," řekla serveru E15 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Podrobnosti k případu ale uvádět nechtěla.

Deník zjistil, že druhým obviněným mužem v tomto případě je jednatel Unexu Petr Kalivoda.

Podle policie jsou oba muži podezřelí, že společně vymysleli tunel na firmu Unex. Dvaačtyřicetiletý Kalný a o tři roky starší Kalivoda podle policie založili společnost Arcada Capital, jejíž prostřednictvím neoprávněně vyváděli peníze z Unexu. Firmu s tímto záměrem údajně založili. Peníze pak použili pro vlastní potřebu a k nákupu nemovitostí.

Kriminalisté odhadují, že oba muži způsobili firmě škodu přesahující půlmiliardy korun. Policie zjistila, že Kalný nikdy nemohl vlastnit tolik legálních peněz, aby si mohl dovolit nakoupit takové množství nemovitostí. Kalný i Kalivoda čelí stíhání pro podvod, zpronevěru a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Důkazy sbírali také na Žďársku

Na konci října vtrhla zásahová jednotka také do areálu Mitrovského dvora na Žďársku. Kriminalisté s největší pravděpodobností hledali další důkazy. Přestože dvůr Kalný nevlastní, spekuluje se, že je faktickým majitelem. „Nebudu to nijak komentovat," řekl Deníku ředitel Mitrovského dvora, který se zabývá výrobou masa, Robert Zelený. Vedení dvora si v médiích postěžovalo, že je značně poškozují informace o možném geologickém průzkumu ohledně úložiště jaderného odpadu.

V této souvislosti měl například Karel Kalný na jednání zastupitelstva obce Bukov prohlásit, že pokud obec podepíše souhlas s průzkumem, bude muset Mitrovský dvůr zavřít. Kromě toho měl poznamenat, že investoval asi tři sta milionů korun do okolních pozemků a chystaný průzkum by je mohl znehodnotit.

Mitrovský dvůr nedávno ohlásil omezení výroby a vzniklo občanské sdružení proti úložišti. Petici prezentuje PR agentura Virkis, která dlouhodobě pracuje pro Unex. Existuje tak podezření, že Karel Kalný většinu pozemků nakoupil ze špinavé peníze, které se tak snažil vyprat, a organizováním petice se pokusil zmanipuloval veřejné mínění ve vlastní prospěch.