Několikrát odsouzený recidivista Michal Šály z Jihlavy ve středu u soudu popsal, jak se mu loni v listopadu podařil kuriózní útěk z policejní cely. „Všiml jsem si, že mříže byly trochu poškozené, jako by se o útěk pokoušel někdo jiný už předtím. Mezi mříže jsem strkal hlavu, ale nevešla se tam. Pak se mi podařilo mříže trochu roztáhnout. Myslím, že už byly načaté. Když jsem zjistil, že můžu prolézt, tak jsem se mříží protáhl," vysvětlil u jihlavského soudu dvaatřicetiletý Michal Šály.

Mříže u policejní cely ve Vrchlického ulici v Jihlavě se mu podařilo roztáhnout nohama o dvacet milimetrů. Na protáhnutí skrz mříže mu přitom stačilo pouhých 173 milimetrů. „Nevím, co mě to napadlo. Byl jsem ve stresu, protože jsem už čtvrtý den nespal. Bylo mi mizerně a chtěl jsem, aby mi policajti zavolali doktora. Slyšel jsem, jak se mezi sebou baví, že stejně skončím ve vazbě. Po cele jsem chodil sem tam a koukal do kamer," popsal Šály své pocity těsně před útěkem. Tehdy měl štěstí na druhou, protože poté, co prolezl mříží, si bez problémů otevřel okno, vyskočil na ulici a utíkal směrem k transfuzní stanici u nemocnice. „Dopad z okna na zem byl tvrdý, protože jsem letěl vzduchem asi čtyři metry, ale částečně ho ztlumily boty, které jsem pár dní předtím ukradl v obchodě s rybářskými potřebami a měl jsem je na sobě," řekl soudci recidivista.

Útěku z cely předcházelo zadržení Šályho na jihlavském náměstí. Státní zástupce na něj vydal příkaz k zadržení kvůli podezření z vloupání a krádeže. Policista, který recidivistu zatýkal, byl i svědkem toho, jak Šály vyskočil z okna na ulici. „Před budovou policie jsem tou dobou mluvil s přítelkyní obviněného, když jsem uslyšel dutý náraz. Otočil jsem se a viděl, jak někdo utíká od okna. Došlo mi, že je to Šály, a tak jsem za ním automaticky běžel," popsal policista Jan Bláha. Dramatické pronásledování skončilo pro policistu během několika minut. Šály policistu překvapil u nemocnice: Vrhl se na něj ve chvíli, kdy Jan Bláha přeskočil plot.

Během rvačky Šály policistovi vytrhl z pouzdra na vestě slzný sprej a nastříkal mu dvě dávky do obličeje a na krk. „V tu chvíli jsem byl paralyzován, a nemohl jsem v pronásledování pokračovat. Páliliy mě oči a viděl jsem mlhavě," popsal policista Bláha.

Šály se dal na útěk a vyčerpaný se ukryl na dvě hodiny v kontejneru. „Byl jsem naprosto na dně a potřeboval jsem si odpočinout a popřemýšlet, co budu dělat dál. Měl jsem jasný cíl dostat se domů," uvedl Šály.

Zraněný policista přivolal kolegy, sám pak musel odjet na ošetření do nemocnice. Policisté prohledávali okolí, ale uprchlíka nikde nenašli. Když si Šály dostatečně odpočinul, vydal se na předem ztracenou cestu domů do bytu v ulici Za Prachárnou. Přelezl několik plotů a všiml si, že jeho dům je obšancován policisty. Touha po odpočinku v teple domova ho nakonec donutila k chybě a při pokusu dostat se do bytu zadním vchodem byl po čty-řech hodinách dopaden.

Šály je kromě útěku z cely, napadení a oloupení policisty o slzný sprej obviněn z vloupání do obchodů a restaurace v Jihlavě a krádeže několika desítek tisíc korun. Krádež v restauraci Šály popírá, v obchodech prý kradl až poté, co už se do nich vloupal někdo předtím. Sprej prý vzal policistovi při strkanici náhodou, když si myslel, že je to baterka a chtěl s ní policistu oslnit. Soudce proto nařídil vyšetřovací pokus, během něhož policista i Šály předvedli, jak se rvačka odehrála.

Soudce hlavní líčení odročil na 19. června kvůli výslechu dalších svědků. Svědčit by měli zaměstnanci baru, kde měl Šály prohrát větší sumu peněz, které podle žalobce ukradl v jihlavských obchodech.