Za krádež v obchodě a loupež na ubytovně v Jihlavě dostal šest let nepodmíněně, které si odpyká ve věznici s ostrahou.

Gábor se k činu přiznal. „Nemám k tomu co dodat. Lituji toho, přepískl jsem to. Říkám, jak to je, celý život se živím podvodama," řekl soudu nezaměstnaný šestatřicetiletý Josef Gábor, který je nyní ve vazbě.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájce Gáborovi sice po rozsudku navrhl, aby se odvolání vzdal, ale nakonec si nechal čas na rozmyšlenou. Případným odvoláním proti vysokému trestu ale nemá co ztratit. Státní zástupce Ivo Novák se totiž odvolání vzdal, takže v případě, že se Gábor odvolá, nemůže již dostat vyšší trest.

Šestiletý trest dostal Gábor jako souhrnný za krádeže v obchodě a loupež na ubytovně. Za krádež už byl pravomocně odsouzen letos v květnu k osmnácti měsícům. Zbytek je trest za loupež, které se dopustil letos v lednu na ubytovně ve Srázné ulici v Jihlavě. V podnapilém stavu si tam vyšlápl na dva své známé. Chtěl po nich, aby mu vrátili jeho věci, pak tvrdil, že mu dlužili peníze. Gábor oba muže zfackoval a bil pěstmi. Vyhrožoval jim, že jestli mu nedají své mobilní telefony, tak je vyhodí z okna a jednomu z nich ještě tvrdil, že ho odveze do Prahy, kde bude dělat prostituta. Jeden z nich Gáborovi mobil v hodnotě asi pěti set korun ze strachu dal. Při odchodu si Gábor vzal ještě rychlovarnou konvici za dvě stě korun. Když se ještě tentýž večer dozvěděl, že případ vyšetřuje policie, rozhodl se, že věci půjde vrátit, což také udělal. Musel ale nejdřív sehnat mobil, který mezi tím stačil prodat.

Josefu Gáborovi dokonce hrozil mnohem vyšší trest. Státní zástupce v závěrečné řeči upozornil, že obžalovaný splňuje podmínky pro mimořádné zvýšení trestu. V takovém případě by mu hrozilo vězení od sedmi let a osmi měsíců do třinácti let a čtyř měsíců.

Gábor byl totiž loni v březnu propuštěn z vězení, kde si odpykal bezmála osmiletý trest za loupež. Netrvalo to dlouho a znovu kradl i loupil. Státní zástupce Ivo Novák ale nakonec konstatoval, že Gáborovi polehčuje jeho doznání. Žalobce poukázal i na fakt, že se loupeže dopustil vůči svým známým, s nimiž také mohl páchat jinou trestnou činnost.

Obhájce Gábora dodal, že nebýt toho napadení, bylo by to celé pouhou lapálií. Gábor si podle obhájce na ubytovnu přišel pro peníze, které mu měli poškození dlužit, neplánoval, že půjde někoho ohrozit a oloupit.

Soudkyně Tereza Jedličková zmíněné okolnosti vzala v úvahu a možnosti uložit Gáborovi mnohem vyšší trest zatím nevyužila. Gábor má v rejstříku trestů celkem sedm záznamů. Kromě majetkové trestné činnosti má na svědomí i násilné činy.

V případě, že se Josef Gábor proti středečnímu rozsudku přece jen odvolá, bude se případem ještě muset zabývat krajský soud. V opačném případě bude Gábor z vazby přeřazen rovnou do výkonu trestu.