Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pytlák střílel zřejmě jen pro zábavu

Nová Ves – Celkem pět kusů uhynulé srnčí zvěře bylo myslivci postupně nalezeno v okolí obce Nová Ves na Velkobítešsku. Pytlák na území honitby Borovina-Vidonín před asi dvěma týdny postřílel nejen tři dospělá zvířata, ale i dvě zhruba roční srnčata.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Vypadá to, že byly použity celoplášťové střely, které se běžně využívají pro sportovní terčovou střelbu. Zvěř tedy někdo zřejmě zabil pouze pro zábavu,“ vyjádřil se k případu pytláctví Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Vzhledem k tomu, že tento typ nábojů má hladký průstřel a není tedy primárně určen pro lov, některá zasažená zvířata před svojí smrtí musela ještě dlouhé hodiny krvácet a trpět. „Některé kusy jsme našli přímo na řepkovém poli v blízkosti silnice mezi Novou Vsí a obcí Heřmanov. Další zvířata ale až dál, u vody, kam se zřejmě již postřelená snažila dostat. Pokud zvěř krvácela, měla pravděpodobně i horečku a v tuto chvíli právě vodu intuitivně hledala,“ popsal Josef Holý, myslivecký hospodář honitby Borovina-Vidonín.

Právě on byl jeden z těch, kteří uhynulou srnčí zvěř na poli objevili. Na místo se totiž začali slétávat krkavci a teprve když mrtvoly zvířat oklovali, všimli si myslivci drobných teček. Právě ty ukazují na použití celoplášťového střeliva. Jeho pravým opakem jsou střely používané myslivci, jež se rozevírají až v těle zvěře, kde jí roztrhají nejen vnitřnosti, ale i nervy, a zajistí tak rychlou smrt.

Střelba zajíců z auta

Případ pytláctví, kdy pachatelům nejde pouze o maso, zvěřinu, nebo trofeje, není na Žďársku bohužel prvním. „Před několik lety jsem seděl na posedu poblíž obce Cikháj, když jsem slyšel halas a střelbu. Autem tam jeli mladíci, kteří se bavili střílením na zajíce za jízdy. Chytit se je nepovedlo, ujeli,“ uvedl Oldřich Sedlář. Problémem je podle něj i vyčíslení škod na upytlačené zvěři. Pětice srnců a srn zastřelená u Nové Vsi byla oceněna na šest tisíc korun. Jedná se ale jen o výkupní hodnotu masa, ceníky totiž v případě srnčí zvěře například narozdíl od mufloní či jelení neexistují.

Případem pytláctví u Nové Vsi se nyní zabývají policisté. Podaří–li se jim pytláka dopadnout, může jít na dva až pět let do vězení a dostat peněžitou pokutu. Vzhledem k poměrně „nízké“ ceně zvěře by se ale asi dočkal nižšího postihu.

----------------

Hodnota srnčí zvěře vychází pouze z výkupní ceny masa,

Žďársko – Pět kusů srnčí zvěře, které před zhruba dvěma týdny postřílel neznámý pytlák poblíž obce Nová Ves na Velkobítešsku, bylo oceněno na celkem šest tisíc korun. Tato částka byla vypočítaná podle aktuální ceny zvěřiny, která činí zhruba šedesát pět korun za jeden kilogram srnčího masa.

„Hodnotu živého zvířete bohužel v případech srnčího nemůžeme nijak přesně stanovit. Neexistují totiž žádné oficiální ceníky, podle nichž by se částka vypočítala,“ vysvětlil Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou. Podle něj přitom myslivci už dlouhá léta o zavedení systému v oceňování této zvěře na ministerstvu zemědělství usilují.

Určit hodnotu živého muflona, jelena nebo daňka je možné, jelikož tato zvířata se u nás běžně chovají v oborách. To však v případě srnců a srn není možné – v uzavřených prostorách obory totiž tato zvěř ztrácí schopnost reprodukce. Z tohoto důvodu se s živou srnčí zvěří nijak neobchoduje a neexistuje tak žádný systém, který by určil, jaká je hodnota těchto zvířat.

Pohromou pak pro myslivce je novela trestního zákona, která by měla vejít v platnost již od prvního ledna roku 2010. Podle ní bude zastřelení lesní zvěře, jejíž hodnota je nižší než pět tisíc korun, pouze přestupkem, nikoliv trestným činem.

Vzhledem k chybějícím ceníkům pro srnčí zvěř bude těžké určit její hodnotu a budou-li myslivci i nadále nuceni vycházet jenom z výkupních cen zvěřiny, přes pět tisíc korun se přehoupne pouze hodnota málokterého srnce či srny.

„My samozřejmě můžeme k ocenění masa připočíst ještě cenu za trofeje nebo poplatek za případný odstřel soukromou osobou, ale to není žádné dlouhodobé řešení,“ nechal se slyšet Oldřich Sedlář. Kromě srnčího ale podle něj bude ohrožena i spousta další drobné zvěře, například zajíci nebo bažanti.

Autor: Jana Nedělková

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení