Šestapadesátiletá Harcová podle rozhodnutí soudu zneužila důvěry seniorky 
a její duševní poruchy, když ji přinutila podepsat kupní smlouvu na byt, který Harcová prodala přes realitní kancelář.

Žalobce i soud jsou toho názoru, že Harcová měla 
v úmyslu důchodkyni připravit o veškeré peníze 
z prodeje bytu. To se ale nakonec díky zásahu úřadů nestalo.

Hana Harcová za to dostala tříletý trest s pětiletou podmínkou. Kromě toho musí být pod dohledem úředníků, musí zaplatit peněžitý trest padesát tisíc korun a po dobu pěti let nesmí podnikat v sociálních službách. Pokud by nezaplatila peněžitý trest, hrozí jí šestiměsíční vězení.

HNED SE ODVOLALA

Rozsudek zatím není pravomocný. Harcová se proti verdiktu na místě odvolala. Státní zástupce ještě odvolání zváží. Případem se tak bude muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.

Hana Harcová s obžalobou od začátku nesouhlasí. „Nic špatného jsem neudělala a nikdy jsem neměla ani myšlenku na to, že bych chtěla někoho okrást," řekla včera u soudu Harcová. Soud se snažila přesvědčit 
o tom, že se ženu naopak snažila chránit před lidmi, kteří ji chtěli o byt připravit. „Za dobrotu na žebrotu," poznamenala Harcová.

Jenže soud uvěřil verzi obžaloby, kterou u včerejšího soudu podpořilo několik svědků z řad známých poškozené ženy a sociálních pracovníků.

Prodej bytu Harcová vyřizovala už v době, kdy poškozená seniorka bydlela 
v krašovickém seniorklubu. Tam se dostala ze zdravotnického zařízení v Počátkách na Pelhřimovsku. Její dlouholetá kamarádka se totiž odmítla o Martu V. nadále starat a do svého bytu se údajně nemohla vrátit. Kamarádka u soudu řekla, že byt Marta V. v závěti odkázala její vnučce.

Harcová zase tvrdila, že poškozená a její kamarádka chtěly byt původně prodat 
a z toho hradit pobyt v seniorklubu. Tuto verzi ale nikdo před soudem nepotvrdil.

Harcová se nakonec 
s Martou V. loni na konci března vydala do Jihlavy, aby podepsala kupní smlouvu na byt. Ve stejný den ale obě skončily v kanceláři sociálního odboru v Jihlavě. Pracovnice včera před soudem řekly, že Marta V. působila zmateně.

Jenže byt realitní kancelář nakonec velmi rychle prodala za 670 tisíc korun. Všechny peníze dostala Marta V. na svůj účet. Tentýž den však Harcová za účasti poškozené vybrala padesát tisíc korun. Ty měly být údajně použity na pokrytí nákladů spojenýhc
s pobytem Marty V. v Krašovicích.

„Problém je v tom, že poškozená kvůli své rozvíjející se duševní poruše vůbec netušila co a proč dělá," uvedl žalobce Jan Kadlec.

Přesto byla žena v té době úředně plně svéprávná 
a neměla přiděleného opatrovníka, který by jí pomohl její životní situaci řešit, 
a toho podle Kadlece Harcová zneužila. Poškozená byla zmatená i během výslechů na policii. Nejprve tvrdila, že byt prodala, ale při dalším výslechu uváděla, že je byt stále její.

Podle obvinění nestihla Harcová z účtu poškozené vybrat víc peněz, protože zasáhly úřady, které se o situaci poškozené dozvěděly 
a účet zablokovaly. Harcová se pak ještě měla – ovšem marně – domáhat jeho odblokování.

Hana Harcová byla ochotna do svého zařízení brát i klienty, kteří byli prakticky bezdomovci a neměli žádné peníze. Žili pouze z dávek v hmotné nouzi. Jenže za měsíční pobyt si účtovala až patnáct tisíc korun. Podle úřadů navíc nebylo v zařízení vše v pořádku. Kromě toho, že Harcová dostala minimálně dvě pokuty za to, že klub provozuje bez patřičných povolení, samotné zázemí 
a ubytování také není podle úřadů úplně vyhovující. Senioři údajně žili v nevyhovujících hygienických podmínkách, dům byl nedostatečně vytápěný a chyběl bezbariérový přístup.

Několik klientů už muselo 
z úřední moci zařízení opustit.

Harcová ale kritiku vždy odmítala. Oficiální povolení k provozování klubu dostala teprve na začátku října.

Hana Harcová je dosud bezúhonnou osobou. U soudu jí přitížilo, že nevyjádřila žádnou lítost nad tím, co se poškozené stalo, naopak stále dokola opakovala, že 
je to ona, kdo je chudák, protože stojí před soudem. Soudkyně Tereza Jedličková navíc upozornila, že Harcová zneužila duševní poruchy poškozené a podvod spáchala v souvislosti se svým povoláním.