Protikorupční policie ukončila vyšetřování údajně zmanipulované zakázky na nákup osmadvaceti sypačů Iveco pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny z roku 2009. Výsledkem několikaměsíčního vyšetřování je návrh na podání obžaloby na dvě obviněné osoby, a to na krajského radního pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) a šéfa krajských silničářů Jana Míku (ČSSD).

„Vyšetřování bylo ukončeno na konci února. Návrh na podání obžaloby jsme podali státnímu zastupitelství v Jihlavě. Obě obviněné osoby jsou stíhány pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku. Jeden z obviněných je ještě stíhán pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži a dražbě. Podle závěrů kriminalistů měla být způsobena škoda přibližně 33,2 milionu korun," sdělil v pátek Deníku mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Oběma obviněným hrozí trest od dvou do osmi let vězení. Libor Joukl a Jan Míka byli obviněni loni v květnu. Šéf vysočinských silničářů čelí obvinění ze dvou trestných činů. Policie dokonce v jeho případě podala návrh na vzetí do vazby. Soud ale návrhu nevyhověl a Míka a stejně tak jeho stranický kolega Joukl jsou vyšetřováni na svobodě.

Joukl i Míka využili možnosti seznámit se se spisem v polovině února. „Podali jsme návrh na zastavení trestního stíhání proti mé osobě," konstatoval Libor Joukl, který se ke kauze nechtěl konkrétněji vyjadřovat.

Závěry policejního vyšetřování nyní bude hodnotit dozorující stání zástupce z Jihlavy Kamil Špelda. O dalším postupu by měl rozhodnout zhruba do měsíce. „Trestní stíhání mohu zastavit, vrátit spis policii k dopracování, nebo podat obžalobu k soudu," vyjmenoval ty nejdůležitější kroky Kamil Špelda.

Jan Míka si návrh na zastavení trestního stíhání nepodal. Obhájce Jan Ševčík starší přesto Deníku řekl, že má k obvinění Jana Míky několik výhrad. Podle něj nejsou skutky, z nichž je jeho klient obviněn, trestnými činy, protože zakázka byla transparentní.

„Podle našeho názoru ani nevznikla škoda, kterou znalec vyčíslil. A pokud jde o to, kolik se mělo nakoupit techniky a jak se měla obměňovat, to je podle našeho názoru manažerské rozhodnutí," poukázal Jan Ševčík na některé aspekty případu.

Oba obvinění zůstávají i přes obvinění ve svých funkcích. Postavili se za ně straničtí kolegové včetně hejtmana kraje Jiřího Běhounka. Rada kraje rozhodla, že se kraj v trestním řízení nepřipojí jako poškozený. Podle hejtmana byla zakázka transparentní.