Policie i soudy začínají v posledních době přitvrzovat proti lidem, podezřelým a obviněným z domácího násilí. Tam, kde nestačí vykázání na deset dní a tyran se snaží svou oběť i přesto kontaktovat, přichází vazba. Úřady mají největší obavu z toho, že tyrani budou svou oběť opakovaně kontaktovat a násilí stupňovat. K větší opatrnosti i ochraně obětí přinutily soudy především nedávné případy s více či méně tragickými konci.

„Asi máte pravdu, že tu takový trend je a myslím, že je i na místě. Pokud nepomůže ani to, že je dotyčný vykázán na deset dní, pak je vazba účinným prostředkem ochrany oběti," míní havlíčkobrodský soudce Josef Uchytil.

Nedávné případy mu dávají za pravdu. Loni v červenci se například v Úsobí na Havlíčkobrodsku sedmatřicetiletý Petr Komůrka pokusil zabít o tři roky mladší bývalou manželku. Jak se u soudu ukázalo, Komůrka svou ženu napadal už dříve. Ublížit se jí snažil elektrickým paralyzérem. Konflikty v rodině byly čím dál častější, přesto Komůrka ve vazbě neskončil. Vše nakonec vygradovalo pokusem o vraždu, kdy Komůrka bývalé ženě zalomil kuchyňský nůž v krku. Žena přežila jen shodou náhod. Teprve poté skončil ve vazbě a soud poslal Komůrku na šestnáct let do vězení.

I tento případ upozornil na obrovské nebezpečí, které obětem domácího násilí hrozí. Nikdo už nechce nic podcenit.

Soudce Josef Uchytil nedávno poslal do vazby havlíčkobrodského podnikatele, který byl podle informací Deníku mimo jiné obviněn z domácího násilí. Přestože byl vykázán na deset dní z domu, snažil se ženu kontaktovat. Tím porušil zákon, protože mařil výkon úředního rozhodnutí a následovalo uvalení vazby.

Výjimkou pak nejsou ani případy, kdy obviněný skončí ve vazbě, ale u soudu nakonec dostane pouze podmínku. Důkazem je případ z tohoto týdne, který řešil Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Pavel Š. byl loni na podzim vzat do vazby za fyzické napadení a týrání manželky. U soudu ale nakonec dostal pouze podmínku. Rozsudek je pravomocný a Pavel Š. musel být propuštěn z vazby. Podobné kauzy má za sebou i Okresní soud v Jihlavě.

„Případů, kdy soudy na návrh policie a státního zástupce pošlou lidi obviněné z domácího násilí do vazby určitě přibývá. Myslím, že je to vždy oprávněné, protože jde mnohdy o jedinou možnost, jak oběť před agresivním manželem či druhem ochránit," míní Antonín Křoustek z Bílého kruhu bezpečí pro Vysočinu.

Ke větší opatrnosti přispěl i tragický případ ze školy ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky narušená Barbora Orlová napadla několik žáků a jednoho zavraždila. Tento případ s domácím násilím přímo nesouvisí, ale otevřel diskuzi o ponechání agresivních jedinců na svobodě a větší kontrole úřadů a institucí, které o tom rozhodují.

Nové informace

„Dostali jsme nové konkrétní informace, jak v podobných případech postupovat a například podrobněji zjišťovat, za co byl dotyčný člověk v minulosti odsouzen. Důležité jsou také znalecké posudky," vysvětlil jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Zjistit, kolik lidí bylo kvůli domácímu násilí a trestným činům s tím souvisejících vzato v loňském roce do vazby, není možné. „Z našich statistik tuto informaci nedokážeme vygenerovat," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Termín „výchovná vazba" náš právní řád nezná, ale právě u případů domácího násilí není vyloučeno, že soudy raději člověka obviněného z domácího násilí pošlou do vazby, než aby riskovaly, že se stane něco horšího. Jako oficiální důvody pak uvádějí, že by mohl dotyčný svou trestnou činnost opakovat či ovlivňovat svědky.

Policie může domácí násilníky vykazovat ze společného obydlí na deset dní od roku 2007. Od té doby to udělala ve 382 případech. Nejvíc pak v letech 2013 a 2014. Dohromady jde o 149 lidí. Oběťmi byly většinou ženy.

„Od roku 2007 se v porovnání s loňským rokem počet vykázaných osob více než zdvojnásobil. Neznamená to, že by se počet případů domácího násilí dramaticky zvyšoval, je to odrazem toho, že jsou lidé všímavější a nejsou lhostejní ke svému okolí. Oběti mají více informací o tom, jak se mají bránit, že na problém nejsou sami a že násilí nemají nečinně snášet," vysvětlil Martin Kratochvíl, vrchní komisař odboru služby pořádkové policie a krajský koordinátor pro oblast domácího násilí. Podle něj je v současné době již mnohem více zažité, že násilí v rodinách se netoleruje a problematika domácího násilí není tabu.