Výrazně vyšší jsou také škody, které zloději odcizením dřeva tento rok napáchali. „Zatímco v roce 2009 činila celková škoda napáchaná při třech krádežích 114 tisíc korun, letos už se vyšplhala až k částce 296 tisíc korun,“ informovala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.
Posledním případem se policie zabývala na přelomu čtvrtého a pátého měsíce tohoto roku. V období od 3. dubna do 5. května neznámý pachatel neoprávněně vytěžil dřevo v lesním porostu v katastrálním území obce Uhřínov na Velkomeziříčsku.
„Vykácel a odvezl celkem 40 kusů vzrostlých stromů, konkrétně 18 borovic a 22 smrků. Všechny byly ve věku zhruba mezi 130 a 140 lety s průměrem pařezů od 38 do 80 centimetrů,“ popsala Jana Martincová.
Zloděj navíc v lese při těžbě a přibližování dřeva poškodil zdravé a vzrostlé stromy, jimž odřel kůru. Celkem tak napáchal škodu, která byla vyčíslena na celkem sto tisíc korun.
Připravená kulatina přišla také vhod
Zatímco u krádeže na Velkomeziříčsku se jednalo o případ, kdy pachatel stromy nejenom odcizil, ale také si je sám pokácel, policisté evidují i případy, kdy si zloději práci usnadnili a zaměřili se na dřevo již zpracované.
Za těchto situací bývají také škody znatelně vyšší. Škodu za 155 tisíc korun má například na svědomí lapka, který si zhruba v polovině dubna již zpracovanou smrkovou kulatinu odvezl z lesa v revíru Moravec v katastru obce Jívoví.
„Letos je to zatím v poměru padesát na padesát. Ve dvou případech bylo odcizeno dřevo již zpracované, ve dvou dalších pak pachatel stromy nejen odvezl, ale také je sám vytěžil,“ podotkla Jana Martincová. I v loňském roce bylo podle údajů policie ve žďárském okrese odcizeno jak dřevo již připravené k odvozu, tak vzrostlé, ještě nepokácené stromy.
S krádežemi dřeva letos nemají zatím žádné potíže ve žďárské společnosti Kinský Žďár, která obhospodařuje celkem 5 775 hektarů lesních porostů na Žďársku i na Havlíčkobrodsku. „U nás to zatím není žádným zásadním problémem. Zájemci o dřevo se s námi mohou navíc domluvit na samovýrobě dřeva za rozumných podmínek,“ uvedl Miroslav Matoušek, lesní rada společnosti Kinský Žďár.
Přítomnost většího množství legálních samovýrobců dřeva v lesích však omezuje možnosti, jak zabezpečit lesní cesty například uzavřenými závorami. Řešením je pak v tomto případě hlavně častý výskyt lesních hospodářů či vlastníků porostů, kteří kontrolují, kdo se na jejich lesních pozemcích nachází a co tam dělá. „V našich lesích se v podstatě pořád někdo vyskytuje. Vykonáváme tam totiž také myslivost, takže se tam naši lidé pohybují i v jiných než jenom denních hodinách,“ potvrzuje Miroslav Matoušek.
A jaké tresty hrozí zlodějům dřeva v případě, že budou policisty odhaleni? Pokud pachatelé způsobí hmotnou škodu „pouze“ do padesáti tisíc korun, mohou dostat trest odnětí svobody až do dvou let. „V případě, že způsobená škoda přesáhne hranici padesáti tisíc korun, stráví pak zloděj za mřížemi jeden rok až pět let,“ dodala Jana Martincová.
--------------
Počty případů
V roce 2010, respektive od 1. ledna do 5. května, evidují již čtyři takové případy. Škoda činí celkově 296 tisíc korun. Většina letošních krádeží se stala na Velkomeziříčsku. Jedna v březnu, dvě v dubnu a jedna v dubnu či květnu. Ve dvou případech byla odcizena již zpracovaná kulatina, ve dvou dalších si pak zloději stromy také sami vytěžili.