„Tato místa jsou velkým lákadlem pro zloděje, zejména pokud se na nich sdružuje velké množství osob. Zloději mají možnost okamžitě zmizet v davu a pátrání po nich je tak velmi obtížné. Okradení se navíc o krádeži dozví většinou až v pohodlí domova, nebo při placení, když nemohou najít peněženku,“ upozornil David Linhart z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství.

Tuto „letní“ trestnou činnost se policistům daří objasňovat velice obtížně. „Pachatelé jsou dobře organizovaní a jedná se mnohdy o celé skupiny. Volí si prostředí, která jim poskytnou anonymitu a možnost rychlého opuštění místa krádeže. Mezi typická riziková místa patří koupaliště, obchodní centra, hromadné dopravní prostředky či kulturní, sportovní nebo jiné společenské akce, kterých je v letních měsících celá řada,“ uvedl Linhart s tím, že nejúčinnější obranou proti zlodějům je zvýšená kontrola nad svými věcmi. Tedy například nenosit na zádech tašky či batohy s penězi či jinými cennostmi, nepouštět své věci z dohledu a dosahu, nemít číslo PIN kódu od platební karty u platební karty, k vodě s sebou nenosit velkou finanční hotovost, nejlépe ani platební karty, případně při koupání poprosit důvěryhodného člověka, aby nám po dobu naší nepřítomnosti věci ohlídal.

Doprava ve Velkém Meziříčí.
Doprava ve Velkém Meziříčí kolabuje, silnice jsou ucpané

„Nejlepším způsobem, jak své věci na koupališti zabezpečit, je využít bezpečnostních schránek. Výrazně tím snížíme riziko, že budeme někým okradeni. Stejně obezřetně bychom se měli chovat i na jiných veřejnosti přístupných místech, a pokud to není vyloženě nutné, neměli bychom u sebe nosit větší finanční hotovost nebo jiné cenné věci,“ doplnil David Linhart.