Z peněz se však dlouho neradovali. Kriminalistům se zloděje podařilo vypátrat. V současné době sedí třiadvacetiletý muž a jeho o dva roky starší bratr ve vazební věznici v Brně.

Vladislava Horká: Vůbec jsem v baru v ten den neměla být. Sloužit měla kolegyně. Něco jí do toho ale vlezlo, tak jsem směnu vzala za ní

Žena dostala dvě rány paralyzérem

Žďárskému deníku se nyní podařilo získat výpověď sedmapadesátileté barmanky Vladislavy Horké, kterou zloději přepadli.

„V baru byli ti dva asi od čtyř hodin ráno. Dali si kafe a hráli kostky. Pořád mi platili drobnými mincemi. Jeden na chvíli dokonce odběhl. Tvrdil, že jde do auta, pro další peníze. Vrátil se asi po deseti minutách,“ rozvzpomínala se na osudný den, 10. dubna, barmanka.

Když před pátou hodinou odcházel z nočního podniku známý ženy, netušila, co ji v následujících chvílích čeká.  „Byla jsem k nim zrovna otočená zády. Na obrazovce jsem pouze zahlédla, jak bliká maják. Myslela jsem si, že vzadu na automatech něco špatně zmáčkli. Zpočátku jsem netušila, že vypáčili skříňky,“ vyprávěla dále.

Pak k ní oba přiskočili. „Jeden mě zezadu chytil a druhý mi nastříkal do očí pepřový sprej. V tu ránu jsem se sesunula k zemi. Poté začal jeden ze zlodějů prohledávat šuflata. Otevřel zásuvku, kde byli drobné mince a paralyzér. Pak vypáčil i druhé šufle, ve kterém byla kasírka a papírové peníze v krabičkách. Kopala jsem kolem sebe a křičela na ně, co blbnou, že jim to přeci za to nestojí,“ vzpomínala na těžké chvíle sedmapadesáti­letá žena.

Její křik však zřejmě rozlítil jednoho z mužů a paralyzérem se jí pokusil ochromit. „To jsem ale začala řvát ještě víc. Jeho komplic mu proto řekl, ať mi dá ještě jednu ránu. Když měli všechno, co chtěli, utekli zadním oknem. Myslím si, že únikovou cestu obhlídl jeden ze zlodějů, když mi tvrdil, že jde do auta pro peníze,“ dodala.

Celý incident trval asi deset minut. „Když utekli, běžela jsem k telefonu. Divně to v něm ale pípalo, tak jsem se pokoušel najít mobil. V tu chvíli na mě zazvonil známý, běžela jsem mu otevřít a prosila ho, ať zavolá policii, která po chvíli přijela,“ řekla sedmapadesátiletá barmanka, která v nočním podniku pracuje již osm let.

Zloděj se natáhl pro peníze přes bar

Kriminalisté ihned zahájili intenzivní šetření. Po několika týdnech slavili úspěch. „Třiadvacetiletého muže se nám podařilo zadržet ve Vyškově, jeho bratra jsme chytili následně,“ sdělil žďárský kriminalista Pavel Kubiš.

Proti mužům bylo již zahájeno trestní stíhání.

Jak barmanka tvrdí, neměla v osudnou chvíli v baru být. „Sloužit měla moje kolegyně. Něco jí do toho ale přišlo, tak jsem to vzala za ní,“ podotkla a dodala: „Rozhodně teď ale nemám strach, chodit do práce. Víte, co mám napsáno v knize osudu, to mě stejně nemine. Navíc v dnešní době vás mohou přepadnout kdekoli, třeba i za bílého dne na ulici,“ myslí si Vladislava Horká, kterou v tom samém baru přepadli již před třemi roky.

„Tenkrát se to stalo kolem poledne. Zase jsem v práci neměla být, ale kolegyni ujel autobus, tak jsem se tady zdržela. Když jsem vyrovnávala cigarety, uslyšela jsem za sebou šramot. Ohlédla jsem se a viděla, jak se přes bar naklání muž a bere peníze. Když mě spatřil, řekl rychle něco své přítelkyni a utekli,“ uvedla.

Dva bratři ve věku dvacet tři a dvacet pět let přepadli v non stop herně v centru Velkého Meziříčí sedmapadesátiletou barmanku Vladislavu Horkou.

Poté, co jí nastříkali do očí slzný sprej a dali jí dvě rány paralyzérem, si z nočního podniku odnesly desítky tisíc korun. Z peněz se ale dlouho neradovali. Policistům se muže podařilo zadržet a nyní sedí ve vazební věznici v Brně.

Barmanka však nebyla jedinou obětí jednoho z dvojice. Den před přepadením barmanky, tedy 9. dubna, napadl mladší z bratrů sedmapadesátiletou chodkyni v ulici Bezručova ve Velkém Meziříčí. „Stalo se to asi kolem třetí hodiny odpoledně, když se žena vracela domů,“ uvedl kriminalista ze Žďáru nad Sázavou Pavel Kubiš.

Podle jejích slov k ní přijelo auto, ze kterého vystoupil slušně oblečený muž a oslovil ji.

„Když se k němu otočila, chytil jí za kabelku a snažil se ji vytrhnout. Žena tašku ale držela, proto začal zloděj přepadenou být přes ruce. Nakonec se mu kabelka podařila vytrhnout a z místa odjel,“ informoval dále o incidentu Pavel Kubiš.

Sedmapadesátiletá žena byla při přepadení pouze lehce poraněna. Zlodějem způsobená škoda je vyčíslena na deset tisíc korun. (lk)