Problémy mají v Třebíči, Novém Městě na Moravě a v Pelhřimově. Tam policisté vyšetřují dokonce dva podezřelé případy.

„Mohu potvrdit, že víme o dvou trestních oznámení, které se týkají naší nemocnice. Víc ale říci nemohou,“ řekl ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák, který se domnívá, že zveřejnění takových informací může nemocnici poškodit.

V prosinci podala rodina trestní oznámení na konkrétního lékaře z anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Zemřel tam pacient po zatím blíže nespecifikovaném zákroku. Podle informací Deníku zemřel ještě tentýž den, kdy lékaři zákrok prováděli. Vedení nemocnice ani policie, která už zahájila takzvané úkony v trestním řízení, nechtějí říci více.

V lednu padlo na nemocnici další trestní oznámení kvůli úmrtí pacienta, který zemřel za čtyři dny na následky pooperačních komplikací. Pacient musel podstoupit reoperaci a ani v tomto případě lékaři podle Jaroslava Housera z oddělení ARO nepřipouští pochybení.

„Policisté stále zjišťují míru zavinění a případnou odpovědnost. Ani v jednom případě zatím nebyl nikdo obviněn.“ komentovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Na ARO jsou většinou pacienti ve velmi vážném zdravotním stavu. Mezi zákroky, které se na oddělení provádějí, patří například hrudní punkce.

Čerstvému trestnímu oznámení čelí také nemocnice v Novém Městě na Moravě. Důvodem jsou komplikace při porodu. Přestože rodička i novorozenec jsou v pořádku, rodina se rozhodla postup lékařů nechat prověřit policií. Vyšetřovatelé už požádali vedení nemocnice o zaslání dokumentace.

„To jsme udělali. Navíc jsme provedli vlastní prověření, protože trestnímu oznámení předcházela stížnost rodiny. Žádné pochybení jsme ale neodhalili,“ uvedl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

Rodina si myslí, že ke komplikacím při porodu nemuselo dojít, kdyby lékaři jednali jinak.

Dítě zemřelo před narozením

Třebíčští policisté se zabývají případem mrtvého dítěte, které zemřelo v těle rodičky z Moravských Budějovic jen pár dní před porodem. Vyšetřovatelé už mají výsledky pitvy.

„Závěry jsou natolik závažné, že naznačují cizí zavinění,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Rodina z Moravských Budějovic podala trestní oznámení před čtrnácti dny. Osmatřicetiletá žena měla deset dní před porodem, když jí její lékařka poslala na vyšetření, protože se jí něco nezdálo. Lékaři ale ženu poslali z nemocnice domů s ujištěním, že je vše v pořádku.

„Dvě lékařky měly podezření na nějaké komplikace, ale v nemocnici to neřešili a takhle to dopadlo. Někdo něco zanedbal a my chceme vědět kdo a proč,“ řekl manžel rodičky Jan Nevoral. Podle jeho informací se dítě udusilo v děloze. Ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál nechtěl poslední vývoj případu komentovat. „Nejsme si vědomi žádného pochybení,“ uvedl Dostál.

Všechna trestní oznámení sleduje i krajský úřad a zabývají se jimi znalecké komise. „Stížností i žalob je stále víc a bude jich ještě přibývat,“ míní mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová, podle které je právní povědomí lidí v tomto směru rozvinutější a vědí, že mohou lékaře v případě pochybností zažalovat. Lidé si pak nejčastěji stěžují na komunikaci mezi pacientem a lékařem.

Deníku si nedávno například postěžovala rodina z Kněžic u Jihlavy. Na začátku ledna volal otec pro syna záchranku kvůli bolestem břicha. V nemocnici ho vyšetřili a poslali domů s tím, že mu nic není. Jenže když si otec pro mladíka přijel, měl stále bolesti. Otec se domníval, že syna v nemocnici hospitalizují a udělají podrobnější vyšetření. To mladíkovi udělali až v třebíčské nemocnici o dva dny později, kde mu zjistili zánět v dutině břišní. Mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná řekla, že po prověření případu nenašli žádné pochybení lékaře.

„Na jedné straně všichni volají po redukci nemocničních lůžek a tvrdí, že mnoho pacientů leží v nemocnici zbytečně. Na druhé straně, když lékař v souladu s poznatky vědy chce vést léčbu pacienta v komfortu domácí péče, je opět napadán,“ upozorňuje Veronika Novotná.