Policie již řeší první případy okradených nakupujících. Potvrdila to mluvčí policie Monika Pátková.

„K poslednímu případu došlo počátkem tohoto týdne v prodejně na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Nakupující nedávala chvilku pozor, a z kabelky, kterou měla zavěšenou přes rameno, jí pohotový zloděj odcizil peněženku. Žena tak přišla o peníze, platební karty a osobní doklady. Škodu vyčíslila na deset tisíc korun," popsala případ Pátková.

Ta doporučila lidem, kteří se vydají za vánočními nákupy, aby měli své peněženky neustále pod kontrolou. „Peněženka do tašky ani do batůžků  prostě nepatří. Ideální je náprsní kapsa se zipem bundy nebo kabátu," pokračovala Pátková.

Policie také lidi varuje, aby vánoční balíčky a nákupy neponechávali bez dozoru v autech zaparkovaných před supermarkety nebo nákupními středisky.

V kabině auta nesmí nic zůstat

V případě, že lidé musejí od auta odejít, doporučují policisté uložit nákupní tašky a krabice do kufru auta. „V kabině auta by nemělo zůstat nic, co by mohlo zloděje upoutat," dodala Pátková.

Automechanik Pavel Bratinka z Havlíčkova Brodu v této souvislosti potvrdil, že zkušený zloděj dokáže auto otevřít během několika sekund.

„Zejména, jde-li o automobily starší. Často se ale setkáváme i s tím, že zloději si se zámkem dveří hlavu nelámou a jednoduše rozbijí sklo. V ruchu velkého parkoviště to skoro nikdo neuslyší," řekl Bratinka.