Někteří přistižení odmítají zaplatit pokutu, další nacházejí zajímavé výmluvy. „Kolem půlnoci kontrolovala hlídka městských strážníků pětadvacetiletého muže v ulici Na Chmelnici. Své porušení vládního opatření okomentoval slovy, že televizi nesleduje, že neví o žádných zákazech a že jde od kamaráda. Byla mu uložena pokuta,“ informoval o jednom z případů ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný.

Další přistižený, který se pohyboval před Panským domem v Chotěboři, pokutu zaplatit odmítl. Podle Novotného ho tedy čeká nepříjemné jednání na úřadě. Platit pokutu bude stejně.

Rozvodněná Sázava ve Světlé nad Sázavou - 5. února 2021.
VIDEO: Na Vysočinu se vrací zima. Hladiny řek klesají a hrozí ledovky

Další z hříšníků procházející se za tmy venku, byl dvaatřicetiletý muž. „Na upozornění hlídky, že od jednadvacáté hodiny platí na území republiky zákaz vycházení, sdělil, že se šel projít. Dopustil se tak přestupku, za který mu byla uložena pokuta,“ doplnil Jiří Novotný.

Nepříjemné jednání se strážníky čekalo na náměstí T. G. Masaryka i na šestnáctiletého mladíka, který se také procházel venku před půlnocí. „Navíc u něj strážníci zjistili, že je pod vlivem alkoholu,“ upřesnil Novotný. Protože se jedná o mladistvého, oznámili strážníci případ úředníkům ze sociálky. Navíc dostal na místě pokutu a strážníci vše oznámili jeho matce, když synka předali doma rodičům.

To třebíčští strážníci tolik práce s nočními výletníky nemají. „Z naší zkušenosti to není nic tragického. Sem tam se stane, že někdo v době zákazu ven vyrazí,“ sdělila mluvčí Městské policie Třebíč Lucie Šerková.

Lidem, kteří se chovají slušně, však žádný postih nehrozí. „Samozřejmě, když je ten člověk slušný a strážníkům sdělí, že jde například z práce, nebo do práce, tak k vyřešení přestupku postačí domluva. V případě, že už je tam k tomu i nějaký alkohol, případně rušení nočního klidu, nebo výtržnost, tak dáváme pokutu na místě,“ doplnila Šerková.

Nevyřešeným zatím zůstává záhadný útok neznámého střelce z loňského srpna poblíž sjezdovky ve Vysoké u Havlíčkova Brodu. Kamery v obci zachytily motorkáře pár minut předtím, než byl postřelen.
Vraždy na Vysočině: jedinou dokonanou byl loni spor mezi bezdomovci v Jihlavě

Podle slov ředitele jihlavské městské policie Jana Frence jsou obyvatelé Jihlavy docela slušní lidé. „My s tím velké problémy nemáme, u nás jde o minimum případů,“ prozradil Jan Frenc.

Podobné zkušenosti má na Vysočině i státní policie. „Jedná se o jednotlivce. Záleží, co se k tomu případu zjistí. Když je člověk pokorný, reaguje na výzvu policie a své jednání neopakuje, tak to řešíme domluvou,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.