Do Měřína se vydali policisté v pondělí v noci na základšě oznámení, že se v obci pohybují tři podezřelé osoby. „Policisté po příjezdu na místo skutečně zkontrolovali tři muže, kteří nebyli schopni žádnými doklady prokázat svoji totožnost. Po provedených identifikačních úkonech bylo zjištěno, že se jedná o tři cizince pocházející z Maroka. Na základě těchto skutečností jsme cizince zajistili a převezli na policejní služebnu,“ informovala mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Po provedení testů na onemocnění Covid-19 byl u jednoho z mužů výsledek pozitivní. „Cizinci pak byli umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince v Bělé Jezové,“ doplnila Čírtková.

Ilustrační foto.
Zakázaná party ve Velkém Meziříčí: Žádné roušky, puberťáci popíjeli alkohol

Ve stejný den zastavila hlídka cizinecké policie v časných ranních hodinách na 111. kilometru dálnice D1 kautobus s rakouskou poznávací značkou. „Autobus řídil státní občan Rakouské republiky a shodné občanství měl také druhý řidič autobusu. Policisté provedli pobytovou kontrolu autobusu a zjistili, že se v autobusu nachází jednadvacet mužů, kteří ke kontrole předložili služební pasy vydané Tureckem,“ popsala druhý případ Dana Čírtková.

Mířili do Německa

Autobus s cizinci měl namířeno do Německa. „Následnou kontrolou cizinců bylo zjištěno, že na území České republiky vstoupili v době platnosti nařízení ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví, které bylo vyhlášené k ochraně před zavlečením onemocnění Covid-19. Tímto opatřením se nařizuje zákaz vstupu na území České republiky pro všechny občany třetích zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu Covid-19. Z tohoto důvodu tito cizinci nebyli oprávněni vstoupit a pobývat na území České republiky,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Desítky běženců se ukrývaly v nákladním autě z Turecka. Jihomoravští celníci je objevili ve čtvrtek v podvečer při kontrolách na dálnici D2 na Břeclavsku.
Běženci ukrytí v kamionech: na Vysočině zadrželi policisté hlavně Syřany

Policisté cizince zajistili a eskortovali do policejních cel na pracovišti cizinecké policie. „U všech cizinců jsme provedli nezbytné identifikační úkony a zajistili provedení testů na Covid-19. U jednoho z testovaných cizinců byl výsledek testu pozitivní,“ sdělil Oldřich Chaloupka, vedoucí odboru cizinecké policie.

Zadržení migranti byli umístěni do Zařízení pro zajištěné cizince ve Vyšních Lhotách. „Protože se mezi nimi nacházel i jeden mladistvý, byl za spolupráce s oddělením sociálně právní ochrany dětí a na základě vydaného předběžného opatření Okresního soudu v Jihlavě umístěn do Výchovného ústavu Višňové,“ dodala Čírtková.