Případ odstartoval letos v březnu, kdy dva maskovaní muži ve Žďáře nad Sázavou přepadli čtyřiapadesátiletého sanitáře novoměstské patologie. Podle policistů v tom má prsty právě Radek Kunc.

Vyšetřovatelé během devítiměsíční intenzivní práce zjistili, že třiatřicetiletý muž má údajně „na triku“ hned několik zvlášť závažných trestných činů.

Visel z mostu

Na povrch například vyplulo, že Radek Kunc měl vydírat pracovníka pobočky jedné z bank na Žďársku. „Chtěl po něm sedm set tisíc korun. Když mu je ale muž odmítl dát, vyhrožoval mu podezřelý, že sežene ženu, která řekne policistům, že ji znásilnil,“ uvedl kriminalista Pavel Kubiš. Muž nátlaku podlehl a Radku Kuncovi podle policistů předal tři sta tisíc korun.

Nebyl však jediným, koho si měl řidič pohřební služby vzít na mušku. Vydíral údajně i jednoho mladíka ze žďárského okresu. „Po něm požadoval, aby si v bance vzal úvěr na tři sta tisíc korun, které by mu následně předal. Mladý muž se bránil, ale podezřelý mu vyhrožoval likvidací jeho dětí,“ doplnil vyšetřovatel.

Žďárským policistům se podařilo vypátrat také dvacetiletého mladíka ze Svratouchu, který prý někdy v letech 2006 či 2007 viděl, jak Radek Kunc pověsil se svým komplicem zatím neznámou osobu z dálničního mostu ve Velkém Meziříčí. „Člověk, jehož identitu se nám zatím nepodařilo zjistit, byl za nohy přivázaný na lano. Co je k tomu vedlo, to zatím není jasné. Pokud k této události ví někdo něco bližšího, uvítáme jakékoli informace,“ uvedl dále Pavel Kubiš.

Dvacetiletému mladému muži měl pak podle policistů Radek Kunc vyhrožovat, že pokud někomu o události řekne, může z mostu viset také. „Na mladíka pak začal tlačit, aby šel pracovat na svratecká jatka, kde se měl podezřelý zájem angažovat. Dvacetiletý muž to ale odmítl,“ podotkl Pavel Kubiš.

Radek Kunc na něj údajně ale nějaký čas stále tlačil. „Pak vzal mladíka do auta a odvezl ho do lesa v katastru obce Svratouch. Tam mu ukázal pistoli a poté ho zbil a zkopal. V lese ho nechal ležet a odjel,“ doplnil Kubiš.

Lidé mají strach

Podle Pavla Kubiše je kauza pohřební služby Anubis jednou z nejzávažnějších, které za poslední roky žďárští kriminalisté řešili. „A to jak s ohledem na rozsah věci, tak s ohledem na brutalitu jednotlivých činů. Pachatel se choval ke svým obětem velmi tvrdě. Navíc využil toho, že poškození nebyli silní – po fyzické i psychické stránce. Nelze se proto divit, že lidé jeho nátlaku podlehli. Podezřelý se neváhal předvádět a ukazovat střelné zbraně,“ vyslovil vyšetřovatel svůj názor s tím, že spousta věcí by zřejmě nevyšla najevo, nebýt březnového incidentu.

„Těm lidem vyhrožoval likvidací rodiny nebo obviněním ze závažného trestného činu. Jeho oběti z něho měly a mají strach,“ dodal Kubiš.

------------

Řidič používal praktiky mafiánů

Zorganizování těžkého ublížení na zdraví, vydírání, vydírání se zbraní a podplácení. To vše má podle kriminalistů „na triku“ řidič žďárské pohřební služby Anubis Radek Kunc.

Třiatřicetiletého muže zadrželi policisté letos v létě a od té doby „sedí“ ve vazební věznici v Brně. „Vše začalo 25. března, kdy byl ve žďárské ulici Studentská napaden čtyřiapadesátiletý muž, který pracoval jako sanitář na novoměstské patologii,“ uvedl vyšetřovatel Pavel Kubiš.

Na zaměstnance nemocnice se v pět ráno vrhli dva muži v černých kuklách, když šel ke svému autu. „Železnými tyčemi ho bili do nohou, paží a jedna rána mířila i na hlavu. Muž musel po útoku podstoupit operaci a hrozilo mu, že přijde o ucho,“ řekl k brutálnímu útoku kriminalista.

Policisté okamžitě začali s vyšetřováním, při kterém vyšlo najevo, že útok měl zorganizovat právě Radek Kunc. „Asi tři čtvrtě roku před napadením byl čtyřiapadesátiletý sanitář několikrát kontaktován právě podezřelým, jenž po zaměstnanci nemocnice chtěl, aby mu ‚dohazoval kšefty‘,“ vysvětlil Kubiš.

Podle policistů Radek Kunc po čtyřiapadesátiletém muži požadoval, aby pozůstalé posílal do jeho pohřební služby nebo aby mu alespoň na možné klienty poskytoval kontakt. „Sanitář to ale odmítl s tím, že nic takového dělat nebude, že to mají zakázané. Nejdříve mu podezřelý vyhrožoval ublížením na zdraví a poté mu začal nabízet peníze a auto. Vše nakonec vyvrcholilo oním březnovým napadením,“ dodal vyšetřovatel.

Ještě než k útoku došlo, dosadil Radek Kunc podle policistů do novoměstské nemocnice „svého“ člověka. „A to dvaadvacetiletého muže, který krátce předtím pracoval právě v jeho pohřební službě,“ dodal Pavel Kubiš.

Mladík se o práci začal zajímat v únoru. „I přes to, že mu v nemocnici nabízeli lepší místa s lepšími platovými podmínkami, zajímal se jen o patologii,“ podotkl kriminalista Miroslav Buchta.

A právě v době, kdy byl mladík schopen sanitáře plně nahradit, byl čtyřiapadesátiletý zaměstnanec nemocnice ve Žďáře napaden.

Radek Kunc byl v minulosti už jednou odsouzen. „V roce 2002 ho poslal soud na pět let do vězení za vydírání. V roce 2004 byl pak podmínečně propuštěn,“ informoval policejní vyšetřovatel Pavel Kubiš.

Ještě v podmínce se třiatřicetiletý muž dopustil stejného činu, když údajně hrobníka z Nového Města na Moravě přinutil k tomu, aby podal trestní oznámení na tamní pohřební službu. „Když to muž odmítl, ukázal mu podezřelý zbraň, nůž a baseballovou pálku s tím, že pokud to neudělá, mohlo by se stát něco jeho dětem,“ dodal kriminalista.

Řidič pohřební služby je posuzován jako zvlášť nebezpečný recidivista. Pokud ho soud uzná vinným, může za mřížemi strávit přes deset let.

------------

Více v sekci Související články