„Mohu potvrdit, že jsme v souvislosti s nákupem sypačů pro krajský úřad Vysočiny obvinili dvě osoby. Obviněny byly podle trestního zákona platného do roku 2010 pro trestné činy porušování povinností při správě cizího majetku a pleticha při veřejné soutěži a dražbě. Trestní sazba je od dvou do osmi let," informoval mluvčí protikorupčního útvaru Ibehej.

Šéf silničářů Jan Míka byl obviněn z obou trestných činů, Libor Joukl jen z porušování povinností při správě cizího majetku. Oba mají přísnější paragraf kvůli značné škodě a Jan Míka se měl podle policie pletichy dopustit jako vyhlašovatel zakázky. „Podle toho, co jsem vyčetl z obvinění, měl připravit podmínky veřejné zakázky tak, aby vyhovovaly dodavateli sypačů značky Iveco. Z obvinění není patrné, že by mu policie ještě kladla za vinu nějaké obohacení," nastínil důvody obvinění Míkův obhájce Jan Ševčík starší z Jihlavy.

Případ začal před pěti roky

Protikorupční policie došla k závěru, že zakázka na osmadvacet sypačů z roku 2009 byla předražena o více než třiatřicet milionů korun bez daně z přidané hodnoty. To je škoda, která měla předražením zakázky vzniknout Kraji Vysočina.

Jan Míka i Libor Joukl byli obviněni v polovině minulého týdne. Zatímco Joukla nechala policie na svobodě, Jan Míka byl zadržen na osmačtyřicet hodin a málem skončil ve vazbě. „Policie mého klienta obvinila a podala na něj k soudu návrh na uvalení vazby kvůli možnému ovlivňování svědků. Soud ale návrhu nevyhověl a rozhodl, že bude stíhán na svobodě," zmínil obhájce Jan Ševčík.

O vazbě rozhodoval jihlavský okresní soud. Jedním z důvodů, proč nevzal Míku do vazby, bylo také to, že policie kauzu vyšetřuje už nejméně dva roky.

Podle informací Deníku nebyl ještě Libor Joukl policií vyslechnut. Dojít by k tomu mělo ještě tento týden. Libor Joukl řekl, že nebude odpovídat na otázky, které se týkají jeho obvinění. Vyjádření neposkytla ani pražská advokátní kancelář Jansta, Kostka, která Joukla zastupuje.

To, že byl obviněn už minulý týden, ještě včera nevěděl ani hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD), který se Joukla opakovaně zastává a zakázku na nákup sypačů Iveco obhajuje.

„O žádném obvinění nic nevím. Nikdo mi nic neřekl," uvedl už ve včerejším vydání Deníku Jiří Běhounek. Proč se Joukl ani Míka o obvinění, které souvisí s výkonem jejich zaměstnání, do pondělního večera svým nadřízeným nezmínili, je otázkou.

Pochybení odmítá

Obhájce Míky Deníku řekl, že jeho klient jakoukoli pletichu či pochybení odmítá. „Hájí se tím, že podmínky pro veřejnou zakázku vytvořil tak, aby vyhovovaly více firmám. Podle něj bylo navíc na vypracování zakázky velmi málo času," naznačil směr obhajoby Jan Ševčík. Podle obhájce bude kromě výslechu Libora Joukla následovat standardní vyšetřování, kdy budou vyslýcháni další svědci, popřípadě nařízeny znalecké posudky. „Jestli si budeme vypracovávat vlastní znalecký posudek, jsme ještě nerozhodli," podotkl Jan Ševčík.

Zakázku na sypače za 128 milionů korun hned na začátku kritizovala opozice. Policejní vyšetřování ale zřejmě odstartovalo až trestní oznámení bývalého vedoucího dopravy a mechanizace u silničářů v Havlíčkově Brodě Vladimíra Prokeše. Podle něj byla zakázka předražená až o 40 milionů korun a ušitá na míru právě pro Iveco a diskriminující ostatní uchazeče. Bývalé vedení krajských silničářů si tehdy spíš přálo tatrovky, které byly pro podmínky na Vysočině podle jejich názoru vhodnější i levnější.