„Jedná se o alarmující číslo. Obávám se, že slušní řidiči budou proto muset nadále čelit opakovaným kontrolám policistů,“ uvedla žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Rekordmanem, co se množství zkonzumovaného alkoholu týče, je čtyřiašedesátiletý muž. Ten v neděli odpoledne mezi obcemi Bobrová na Novoměstsku a Zvole na Bystřicku narazil se svým Peugeotem 309 do stromu.

Po zjištění, že jeho dech obsahuje 3,04 promile alkoholu, mu přivolaní policisté odebrali řidičský průkaz. Viník nehody utrpěl pouze lehké zranění, jehož ošetření však odmítl.

Po požití alkoholu usedl za volant i jednašedesátiletý řidič, který svoji jízdu v obci Sněžné zakončil nárazem do pařezu za levou krajnicí. Dechová zkouška pak ukázala výsledek 2,35 promile.

Řízení pod vlivem alkoholu nezvládl ani dvaadvacetiletý cyklista. Ten v Křižanově upadl na komunikaci a způsobil si těžké zranění – několikanásobnou zlomeninu nohy. Policisté díky dechové zkoušce zjistili, že má mladík 1,27 promile alkoholu.

Hned několik důvodů, proč ujet policistům inspektorátu cizinecké policie Jihlava, měl další hříšník v Radešínské Svratce na Novoměstsku.Čtyřiadvacetiletý řidič Škody 105L sice nejprve na výzvu mužů zákona zastavil, ale poté, co byl vyzván k předložení dokladů, se prudce rozjel a snažil se hlídce ujet. „Policisté nasedli do vozidla a začali muže pronásledovat. Při ujíždění houkajícímu policejnímu vozu řidič pronásledovaného vozidla nezvládl řízení a po deseti kilometrech v obci Rousměrov najel do příkopu a havaroval,“ popsal honičku jak z akčního filmu Roman Pittner, mluvčí Cizinecké policie Brno.

Museli ho spoutat

Až v Rousměrově se tedy povedlo policistům ujíždějícího zkontrolovat, přičemž zjistili, že muž nevlastní povinné ručení vozidla, není držitelem řidičského oprávnění a má dokonce žďárským soudem vysloven zákaz řízení. Vzhledem k jeho předchozímu pokusu o útěk jej muži zákona před předvedením na služebnu raději spoutali.

Dva případy jízdy bez řidičského oprávnění řešili v posledních dnech i žďárští městští strážníci. Oba muže kontrolovali v ulici Brněnská, přičemž šofér Peugeotu Boxer porušil zákaz řízení motorových vozidel a mladý řidič favoritu zase nevlastnil řidičák a před jízdou si dopřál, podle svých slov, jedno pivo.