„Mohu potvrdit, že pitva je hotová. Výsledky jsem v pondělí posílal policii. Vyžádalo si je krajské ředitelství v Českých Budějovicích. Bohužel své závěry takto prezentovat nemohu,“ řekl Deníku patolog z jihlavského veterinárního ústavu František Kostka. Ten pouze naznačil, že zvíře neuhynulo kvůli otravě. Toxikologické vyšetření nic takového nepotvrdilo.

Podle informací Deníku německý ovčák Axel zemřel na přehřátí organismu a následný kolaps, což měla potvrdit i pitva. Zvíře mělo údajně i vedlejší zdravotní problémy se žaludkem, ale ty neměly vliv na momentální selhání organismu. Jinak byl Axel zdravý.

Osobní auto v němž uhynul čtyřletý policejí pes Axel.
Policista ze Žďáru nechal uhynout služebního psa v rozpáleném autě

Psa nechal zavřeného v autě policista ze Žďáru nad Sázavou, v den největších veder 27. června. Na vysoké teploty v ten den upozorňovaly i výstrahy meteorologů. „Pejsek k nám byl přivezen už v bezvědomí. Snažili jsme se ho asi patnáct minut resuscitovat, ale nepomohla masáž, ani injekce přímo do srdce,“ popsala veterinářka Iva Malá ze Žďáru nad Sázavou. Zvíře k veterináři přivezl sám policista v uniformě, který měl psa na starosti.

S autem předtím parkoval v ulici Neumannova ve Žďáru nad Sázavou. Podle svědků tam auto stálo zhruba dvě hodiny. Když svědci zjistili, že je v autě uvězněný pes, snažili se mu pomoci. Poté, co nesehnali majitele auta, který byl v ulici údajně na návštěvě u kolegyně, podařilo se svědkům stáhnout zadní pootevřené okénko a psa polévali vodou. Zvíře už se jim ale zachránit nepodařilo.

„Ten policista vyběhl z baráku a začal křičet, že tam byl jen půlhodiny a auto stálo ve stínu. Jenže sousedé tvrdili, že byl na návštěvě mnohem déle, asi dvě hodiny. Pak ve zmatku a s pláčem odjel i se psem na veterinu,“ komentovala situaci svědkyně Natálie Pošvicová ze Žďáru nad Sázavou.

Ilustrační foto.
Žalobci smetli trestní oznámení ze Žďáru kvůli pohřbívání ze stolu

Na policistu podalo několik lidí trestní oznámení. Žalobce Jan Adam z Jihlavy Deníku potvrdil, že se případem zabývá GIBS. Podle něj by se mohlo jednat o trestné činy týrání zvířete či poškozování cizí věci, protože pes nebyl policisty, ale byl mu svěřen do péče.

Patolog Kostka potvrdil, že podobných případů, kdy zvířata hynou vlivem horkého počasí, řeší v tomto období často. „Jde například o úhyn drůbeže. To jsou ale spíše případy pro pojišťovny než policii,“ dodal Kostka.