„Celé podvodné jednání  většinou začíná tím, že se na facebookovém profilu objeví vzkaz se žádostí o zpřístupnění osobních údajů včetně mobilního telefonního číslo od některého z přátel. Jde tedy o člověka, kterého majitel účtu na sociální síti zná, a nemá důvod být nedůvěřivý," popsal Václav Hess, vrchní komisař oddělení informační kriminality krajského policejního ředitelství. „Důvody pro tuto žádost bývají velice různorodé, ale vždy poměrně věrohodné," dodal.

Další komunikaci na Facebooku pak ale nevede nikdo ze skutečných přátel, ale podvodník s jasným cílem získat cenné údaje. „Když se dostane až k číslu mobilního telefonu, zneužije tento telefon k podvodné elektronické platbě.

„Pro její uskutečnění ale znovu potřebuje spolupráci majitele mobilního telefonu, který musí platbu SMS zprávou sám potvrdit. I tato komunikace probíhá nejprve přes Facebook, kdy pachatel se snaží pod časovým tlakem donutit poškozeného k rychlému jednání. To má za následek, že si majitel telefonu vůbec nepřečte obsah SMS zprávy. Až ale tuto zprávu potvrdí, následně z další SMS zprávy zjistí, že mu byly z jeho paušálního účtu odečteny peníze, které už ale získal podvodník," vysvětlila mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.

Za výhrou je past

Podle policistů se také často stává, že je majitel o osobní údaje požádán v odkazech na různé výhry. „V praxi se uživateli počítače objeví na monitoru okno s informací, že byl vylosován jako výherce nějaké hodnotné ceny. Podmínkou bývá zodpovězení jednoduché anketní otázky s tím, že se má na výherní stránku přihlásit přes svůj facebookový profil. Zadané přihlašovací údaje jsou automaticky odeslány podvodníkovi, který je pak může zneužít," popsala mluvčí  Čírtková.Podle ní vše pokračuje tak, že podvodník pošle po přihlášení k napadenému účtu přátelům majitele facebookového profilu zprávu s informací, že ztratil jejich telefonní kontakty. Ve zprávě je požádá o jejich zaslání a pak již sleduje aktivitu přihlášených přátel na Facebooku.

„Pokud je někdo z nich on-line a pachatel zná jeho telefonní číslo, pak zadá na internetu platební příkaz pomocí m-platby. To je služba, která umožňuje platit na internetu pomocí mobilních telefonů. Jako telefonní číslo, ze kterého má platba proběhnout, uvede telefonní kontakt získaný od právě aktivního přítele na Facebooku," objasnil postupy kybernetických zlodějů Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky z krajského policejního ředitelství.

Případů je řada

Vaněčkovi kolegové letos dostali na stůl již více než čtyři desítky obdobných případů.

„Všechny zadokumentované případy se prověřují jako podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. V případě zadržení pachatele a prokázání viny by za tento skutek hrozil trest odnětí svobody až na tři roky," popsala Čírtková.

Ve všech prověřovaných případech podle ní podvodník jednal s úmyslem a cílem obohatit se. „Většinou se jednalo  o částku ve výši kolem čtrnácti set korun," uvedla mluvčí.

Kriminalisté tedy znovu upozorňují majitele účtů na sociálních sítích, aby nezveřejňovali a nezpřístupňovali svoje osobní údaje, hesla a mobilní telefonní  čísla, a to ani na žádosti, které se mohou na první pohled tvářit jako věrohodné.

„Stejně tak by uživatelé neměli hesla k účtu v sociální síti zadávat nikde jinde. Tyto údaje jsou pak včetně telefonních čísel snadno zneužitelné a vždy je třeba mít na zřeteli, že člověk, který s vámi komunikuje pomocí internetu, může být někdo jiný," uzavřela mluvčí Čírtková.

(edi)