Miroslav Kolář je uprchlík, po kterém touží například Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Včera měl Kolář sedět na lavici obžalovaných kvůli několika trestným činům od podnikání načerno až po podvod, za který mu hrozí až osm let vězení.

V roce 2010 se vydával za zástupce Svazu Českých a Moravských spotřebních družstev z Prahy a u společnosti Autocolar Šoukal z Velkého Meziříčí si půjčil přes tři tisíce kusů rámového lešení, které dodnes nevrátil.

Podle obžaloby si vymyslel, že chce lešení použít na opravu domů v Brně. „Firmě měl obžalovaný způsobit škodu 3,86 milionu korun," upozornila mluvčí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Klára Sklenářová.

Lavice obžalovaných ale zůstala i včera prázdná. Úřady ani advokátka netuší, kde se Kolář zdržuje.

„Pana Koláře jsem nikdy neviděla. Je proti němu vedeno řízení jako proti uprchlému. I takový člověk má ze zákona právo mít svého obhájce, aby dohlédl, jestli jeho proces probíhá podle zákona," uvedla advokátka Marie Cupalová.

Uvádí lidi v omyl…

Miroslav Kolář se rád obohacuje na úkor druhých tím, že je uvádí v omyl. V roce 2007 například slíbil jistému lékaři výstavbu dřevěných konstruk-cí z teakového dřeva za 180 tisíc korun. Z lékaře se mu podařilo jako zálohy dostat 150 tisíc korun. Kolář pak podle obžaloby přestal s lékařem komunikovat a zrušil i prezentaci firmy na internetu.

Nejméně od prosince 2008 do června 2009 ve Víru na Žďársku Kolář bez živnostenského oprávnění provozoval hospodu. Jenže neplatil za pronájem ani za energie a telefony.

Další desítky tisíc pak dluží VZP, Městu Šlapanice, Krajskému soudu v Brně a Providentu. Přesto v roce 2009 uzavřel smlouvy o půjčkách s dalšími lidmi. Půjčil si od nich sedmdesát tisíc korun a slíbil, že jim peníze vrátí. Dodnes peníze neviděli.

Po výslechu dalších svědků včera Okresní soud hlavní líčení s Miroslavem Kolářem odročil na duben.