O smrti z přehřátí tehdy mluvili už i veterináři, kteří psa pitvali. Policisté ale museli požádat o podrobnější posudek veterinárního ústavu, protože nebylo jasné, jaký vliv na smrt zvířete mohlo mít to, že měl přetočený žaludek. Podle posudků to ale na smrt psa nemělo vliv. Problém byl ten, že byl asi hodinu a půl zavřený v rozpáleném autě a nemohl se dostat ven.

Vyšetřovatelé nyní mohou policistu, který měl psa na starosti, obvinit. A to buď z poškození cizí věci, nebo týrání zvířete. Mohou se ale rozhodnout i tak, že případ takzvaně odloží a policista obviněn nebude. Záležet bude na dalších posudcích a důkazech, které policisté během osmiměsíčního vyšetřování nashromáždili. Rozhodnutí, kam se bude případ dál odvíjet, by ale podle Adama mělo padnout v řádu dnů.

Se svým civilním autem parkoval policista v pondělí 27. června 2022 v ulici Neumannova ve Žďáře nad Sázavou. Podle svědků tam auto stálo zhruba dvě hodiny. Služební pes Axel měl být po celou dobu zavřený v autě. „Když jsme zjistili, že je v autě uvězněný pes, snažili se všichni najít majitele auta. I když jsme zvonili na všechny zvonky, tak nikdo nevylezl,“ uvedla svědkyně Natálie Pošvicová ze Žďáru nad Sázavou.

Psa polévali vodou, marně

Podle ní musel pes v autě bojovat o život desítky minut. „Našli jsme ho, jak leží zkroucený na zemi u spolujezdce. Vzadu byla asi na pět centimetrů stažená okénka. Podařilo se nám jedno z nich násilím stlačit dolů, ale do auta jsme se nedostali. Polévali jsme proto pejska vodou, ale když jsem přinesla další kýbl, tak už nejevil známky života,“ řekla tehdy Deníku dvacetiletá Pošvicová.

Někdo pak zavolal na policii a ta se teprve pak dovolala svému kolegovi, který měl být v ulici za někým na návštěvě. „Vyběhl z baráku a začal křičet, že tam byl jen půlhodiny a auto stálo ve stínu. Jenže sousedé tvrdili, že byl na návštěvě mnohem déle, asi dvě hodiny. Policista pak ve zmatku a s pláčem odjel i se psem na veterinu,“ komentovala situaci Pošvicová.

Podle vysočinské policejní mluvčí Dany Čírtkové byl policista se služebním psem v době služebního volna na cestě ze zaměstnání. Venkovní teploty byly tehdy extrémně vysoké a upozorňovaly na ně i výstrahy meteorologů.