Policista je podle soudu vinen ze zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a odsoudil ho k trestu na pět měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvaceti měsíců. Kromě toho dostal muž peněžitý trest padesát tisíc korun a na tři roky zákaz vykonávat profesi kynologa.

Rozsudek dostal policejní kynolog poštou. Šlo o trestní příkaz, který soud vydává takzvaně od stolu. Obviněný si proti němu může podat odpor (obdoba odvolání, pozn. Autora). „Ke kauze se nemohu příliš vyjadřovat, protože k tomu nemám svolení klienta, ale mohu potvrdit, že jsme proti rozhodnutí soudu odpor podali. Rozsudek se tím ruší a soud musí ve věci nařídit hlavní líčení,“ řekl Deníku obhájce policisty Jaroslav Homolka z Jihlavy. Policista má totiž k obvinění výhrady a s rozsudkem nesouhlasí.

Hodinu a půl v autě

Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Smrt služebního psa s největší pravděpodobnostní souvisí s přehřátím organismu,“ uvedl pro Deník už dříve žalobce Jan Adam. Podle vyšetřování úmrtí psa souvisí s tím, že ho policista nechal asi hodinu a půl zavřeného ve svém osobním autě ve Žďáře nad Sázavou. Bylo to už mimo službu. Ve vedrech, která tehdy panovala, nepomohlo ani to, že zvířeti nechal pootevřená okénka.

Podle znalců ale není příčina smrti Axela úplně jednoznačná. Pes měl trpět takzvanou břišní výdutí a mohl být celkově oslaben. V osudný den ale musel vynaložit poměrně velké úsilí na svoji záchranu. Z plastového přepravního boxu v zavazadlovém prostoru se dostal až na sedačky v autě. Pomoci se mu ale dlouho nedostávalo. Když přišla, bylo už pozdě. Dehydrované zvíře nezachránil ani veterinář, který psa následně ošetřoval.

Kdy se bude konat první hlavní líčení, není zatím jasné.