Podle soudu šlo o neobvykle brutální vraždu devětačtyřicetiletého spolubydlícího. Odsouzení mu letos v lednu v silné opilosti zasadili desítky úderů a kopanců. Oběť utržila rozsáhlé zranění, jimž následně za velkých bolestí podlehla.

Trojice obývala společný pokoj v ubytovně Horácko. Muži pracovali jako dělníci. Čas mimo zaměstnání trávili popíjením alkoholu. Dubniak s Gontowským přitom svému spolubydlícímu delší čas vytýkali, že dělá na pokoji nepořádek a neuklízí si po sobě.

Vše vyvrcholilo 8. ledna odpoledne jeho napadením. Muže utržil po úderech a kopancích rozsáhlá zranění po celém těle. Útok trval asi 20 minut. Následně pachatelé z pokoje odešli, přičemž zanechali umírajícího krajana bez pomoci.

Podle soudkyně Haliny Černé cizinec umíral několik desítek minut v nesnesitelných fyzických bolestech. Smrt způsobilo masivní krvácení do dutiny břišní. Po příjezdu záchranářů nebylo již cizinci pomoci. Podle soudního znalce z oboru lékařství utržil napadený Polák zranění jakoby jej přejel parní válec a bylo by snazší popsat, které orgány po útoku neměl poraněny než se vyjadřovat k neobvykle velkému rozsahu zranění.

Při útoku muži křičeli na oběť, že oni jsou na pokoji páni a on musí poslouchat. Z vyšetřování vyplývá, že odsouzení svého krajana dlouhodobě bili, vyhazovali jej z pokoje a nechávali spát na chodbě ubytovny. Gontowski odmítl vypovídat. Dubniak se pokusil shodit vinu na něj s tím, že napadenému spolubydlícímu dal v rozčílení snad jen jednu až dvě facky. Soud se s tím ale neztotožnil.