Chovatelka psů a koček z Unčína na Žďársku se podle policie stala obětí brutálního pokusu o vraždu. V pátek 10. ledna byla devětačtyřicetiletá žena v bezvědomí a s vážnými poranění hlavy nalezena ve svém domě. Přivolaný soudní znalec konstatoval, že se žena mohla stát obětí trestného činu. Žena byla v ohrožení života převezena do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Utrpěla zlomeninu čelisti a poranění mozku. Její stav je i nadále vážný. Lékaři jí udržují v umělém spánku.

Kriminalistům se po důkladném ohledání místa podařilo zjistit, kdo by mohl mít čin na svědomí. Po necelých čtyřiadvaceti hodinách už měl pouta na rukou. „Muže jsme obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného ve stádiu pokusu, čímž se snažil zakrýt předchozí trestnou činnost, kdy v domě kradl a byl přistižen obětí," uvedl ve středu krajský kriminalista Pavel Kubiš.

Obviněný muž byl ve středu Okresním soudem v Jihlavě vzat do vazby a v případě prokázání viny mu hrozí patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest.

Podle informací Deníku byl z činu obviněn pětatřicetiletý recidivista Libor Mráz ze Šumperska. V minulosti už byl šestnáctkrát soudně trestán, převážně za majetkovou trestnou činnost. Ve vězení strávil asi jedenáct let života.

Kriminalista Pavel Kubiš řekl, že se Mráz během prvního výslechu k činu doznal a detailně popsal, co se v domě stalo. Při dalším výslechu za účasti advokáta se přiznal pouze ke krádeži, ale k napadení ženy už vypovídat nechtěl.

Oběť a majitelka domu 
v Unčíně si Libora Mráze najala na zednické práce. Rekonstruovala totiž větší část rozlehlého domu. Byla chovatelkou zvířat a v domě měla dvanáct psů a třináct koček.

Přistižen při krádeži

Podle zjištění kriminalistů se minulý čtvrtek Mráz rozhodl, že už dál pro ženu pracovat nebude a dům vykrade. 
V domě ukradl výpočetní techniku a další cennější věci. Když chtěl z domu odejít, majitelka se nečekaně vrátila 
a Mráze přistihla.

„On na to zareagoval tak, že jí fyzicky napadl. Opakovaně ji bil do různých částí těla, převážně do hlavy. Muž věděl, že žena ještě žije, protože když spadla na zem, vypadl jí mobilní telefon. Obviněný telefon vzal a zahodil. Předpokládám proto, aby si oběť nemohla přivolat pomoc. Ale to bude předmětem dalšího vyšetřování," popsal útok Pavel Kubiš.

Dvaadvacet hodin bez pomoci

Vážně zraněná žena zůstala bez pomoci ležet na zemi v domě. Libor Mráz se z místa nechal odvézt taxíkem do Bystřice nad Pernštejnem, kde strávil několik hodin po hospodách a poté odjel do Ostravy.

Mezitím se v pátek po napadené ženě začal shánět její známý z Německa. Když se jí nemohl dovolat, požádal starostku obce, zda by se nemohla do domu podívat. Když zjistili, že se v domě svítí a nikdo neotvírá, požádala starostka 
o pomoc policii. Společně s policisty vešli do domu a našli oběť v bezvědomí. Žena tam ležela bez pomoci asi dvaadvacet hodin.

Mráz byl nakonec kriminalisty dopaden v pondělí kolem čtvrté hodiny dopoledne v Ostravě.

„Při zatčení měl u sebe větší část věcí, které v domě ukradl," poznamenal Pavel Kubiš.

Napadená žena z Unčína žije v obci pět let. V roce 2012 se stala obětí domácího násilí. Její bývalý přítel německé národnosti za to byl odsouzen. 
V současné době je ve výkonu trestu v Rapoticích na Třebíčsku.