Začala uzavírat půjčky na jméno své známé. Získala tak přes sto tisíc korun, ale půjčky nesplácela. Případem se proto začala zabývat policie.
„Havlíčkobrodští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality vedou zkrácené přípravné řízení v případu úvěrových podvodů, kterých se měla dopustit třiačtyřicetiletá žena z Havlíčkobrodska," upřesnila včera jihlavská policejní mluvčí Monika Pátková.

Dotyčná je podle Pátkové podezřelá z toho, že přes internet uzavírala smlouvy o úvěrech na jméno své známé. „Tohoto jednání se dopustila v loňském roce během měsíců červen a červenec, kdy přes internetové portály uzavřela devět smluv na půjčky u devíti různých finančních společností a inkasovala částku přes sto tisíc korun," vyčíslila policejní mluvčí.

Žena ale vymyslela podvod. Při uzavírání smluv totiž uváděla do žádostí osobní údaje své známé. Peníze pak ale podvodnice použila pro vlastní potřebu. „Úvěry nesplácela," podtrhla Pátková.

Žena, na jejíž jméno si podvodnice půjčovala, se dozvěděla až po nějakém čase, když jí začaly chodit upomínky kvůli nesplácení půjček. „Celou věc proto oznámila policistům a kriminalisté během prověřování zjistili, že smlouvy uzavřela její známá," sdělila mluvčí policie.

Podvodnice se policii ke svému jednání přiznala. „Kriminalisté jí sdělili podezření z přečinů podvodu a úvěrového podvodu a případ řeší ve zkráceném přípravném řízení," podotkla Pátková. Ženě, která už byla v minulosti za stejné trestné činy odsouzena, hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Za první čtyři měsíce letošního roku prověřovali kriminalisté na jen v okrese Havlíčkův Brod sedm případů úvěrových podvodů. Pachatelé při nich způsobili škodu vyšší než 170 tisíc korun. „V souvislosti s těmito případy zahájili kriminalisté trestní stíhání čtyř osob," uvedla Pátková.