Od července 2011 do listopadu 2014 si vzala či se pokusila vzít třiadvacetkrát půjčku. Ve většině případů žádala o úvěry jménem svých příbuzných či známých, kteří o tom neměli ani tušení.
Prokešová tak dostala do problémů například svou babičku, bratra, matku i sestru. Další se dostali do spárů exekutorů a skončili na seznamu neplatičů, protože Prokešová půjčky a úvěry buď nesplácela vůbec, nebo poslala jen několik splátek. Michaela Prokešová si za celou tu dobu přišla na 2,8 milionu korun.
Případem se v úterý zabýval Okresní soud v Třebíči. Za devět přečinů a zločinů byla žena nakonec uznána vinou a potrestána vězením na šestatřicet měsíců.
Vzhledem k tomu, že se k podvodům doznala a doposud nebyla trestně stíhána, jí byl trest soudem podmíněně odložen na maximální zkušební dobu pěti let. Prokešová navíc musí být pod dohledem úředníků z probační a mediační služby. Všechny peníze, které si napůjčovala a nevracela, musí splatit. Rozsudek zatím není pravomocný.
Vždy stejný způsob provedení
Modus operandi (způsob provedení činu) podvodnice Prokešové byl vždy tentýž. Přes internet požádala jménem jiné osoby bankovní či splátkovou společnost o různě vysoké půjčky. Se společnostmi pak uzavřela smlouvy, které podepsala jménem poškozených. Podle obžaloby žena smlouvy uzavírala, přestože věděla, že na splátky nemá nebo že je nebude moci splácet vůbec.
Podvodnice navíc do smluv uváděla nepravdivé údaje o příjmech žadatelů i to, kde pracují. Úvěry si brala také na invalidní důchodce. Když je přestala splácet, uvalil soud na některé dlužníky exekuci. Ti pak museli navíc splácet mnohatisícové penále.
Prokešová k úvěrům dokonce předkládala nepravdivá oznámení od České správy sociálního zabezpečení o výši vyplácených dávek „žadatelů" o úvěr. Žena, jež se k podvodům částečně přiznala, vyjádřila nad svými činy lítost. Na svoji obhajobu uvedla, že procházela velmi složitým životním obdobím. Manžel, s nímž je rozvedená, se vůči ní měl údajně dopouštět domácího násilí.
Peníze údajně dávala muži, aby od něj měla klid. Tvrdila, že se tím snažila ochránit i své tři nezletilé děti, protože byly u toho, když se s manželem hádala a byla napadána. Manžel měl peníze použít na splacení dluhů a část z nich naházel do automatů.
Michaela Prokešová byla odsouzena za trojnásobný zločin podvodu, dvojnásobný přečin podvodu a za přečiny úvěrového podvodu a poškozování cizích práv.
Za to všechno jí hrozil trest od dvou do osmi let vězení.