Dvě zlodějky vnikly nepozorovaně dovnitř domu a třetí odpoutávala venku pozornost seniorky tím, že jí nabízela postupně ke koupi vajíčka, slepice nebo autobaterii.

Případ okradené ženy z Nížkova není na Žďársku zdaleka jediný. „Jenom od počátku letošního roku už jich policisté v okrese prošetřují pět. Okradení dohromady přišli o víc než 104 tisíc korun,“ informovala žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Pachatelé si své oběti vytipují obvykle mezi staršími a osaměle žijícími lidmi s bydlištěm v menších vesnicích. „Jsou si totiž dobře vědomi, že do těchto míst je delší dojezdová doba hlídek policie,“ podotkla policejní mluvčí Petra Šmídová.

Nezamčené dveře

Mnozí senioři vstupní branky na zahradu ani samotné domy nezamykají, což je podle strážců zákona největší chyba. Podvodníci tak mají cestu do obytných místností volnou a uvnitř domů následně odpoutávají pozornost lidí obvykle nabízením nejrůznějšího zboží ke koupi. Právě tímto způsobem oklamala v úterý 19. dubna kolem třinácté hodiny dvaaosmdesátiletou seniorku neznámá žena v Křídlech na Novoměstsku. Ke koupi jí nabízela kuchyňské příbory a důchodkyni se jí podařilo zabavit natolik, že jí potom v nestřežené chvíli mohla klidně odcizit hotovost ve výši osm tisíc korun.

Více štěstí tentýž den měla třiaosmdesátiletá stařenka ze Sněžného na Novoměstsku, která krátce po poledni „načapala“ ve svém domku dvě ženy, které se jí přehrabovaly v kabelce. Přistižené „straky“ naštěstí vzápětí z jejího domu odešly, aniž by důchodkyni nějak ublížily nebo si s sebou něco z jejího majetku odnesly. Nabízení nejrůznějšího zboží ale nepatří mezi jediné povídačky podvodníků.

Přeplatek i pojištění

„Policisté se setkávají i s legendami, jako je vypůjčení peněz na porouchané auto, záloha na pojištění, vrácení přeplatku z inkasa nebo jen žádají o poskytnutí vody či toalety,“ popsala obvyklé finty podvodníků žďárská policistka Petra Šmídová.

Počet oklamaných a okradených seniorů na Žďársku je alarmující – jenom v loňském roce jich policisté šetřili deset, přičemž důchodci přišli kvůli této trestné činnosti o celkem 164 tisíc korun.

Strážci zákona proto prosí obyvatele o spolupráci. „Vyzýváme veřejnost k bdělosti. Lidé by si měli všímat pohybu cizích osob a vozidel, které přijedou do jejich obce. Policii významně pomůže při pátrání po pachatelích i záznam registrační značky automobilu, typ a barva vozidla, případně také počet osob, jejich přibližný věk, etnikum a jakékoliv další detaily,“ dodala žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová. Aby se lidé, a to zvláště starší a ti, kteří žijí sami, nestali obětí podvodníků, měli by se podle strážců zákona alespoň snažit řídit následujícími radami.

Lákavé nabídky

Cizím lidem by vůbec neměli starší lidé otevírat dveře a pouštět je důvěřivě k sobě domů. Také nabídky podomních prodejců je podle policie lepší odmítat – vidina výhodně a levně zakoupeného zboží se totiž může kupujícímu ve finále pěkně prodražit.

V žádném případě potom lidé nemají nikomu neznámému půjčovat ani rozměňovat peníze.

--------------

Popis zlodějek

Popis trojice žen, které ve čtvrtek 21. dubna mezi 13:30 a 13:40 okradly seniorku v Nížkově:

1. žena: Stáří okolo 30 let, štíhlá postava, výška do 170 cm. Odbarvené blond vlasy střižené do mikáda. Oblečena do černobílé strakaté košile.

2. žena: cca 50 let, obézní, výška do 175 cm. Vlasy odbarvené na blond, na hlavě světlý šátek uvázaný pod bradou. Oblečena do nabírané světle červené sukně.

3. žena: cca 30 let, štíhlá, výška do 170 cm. Černé vlasy, tmavé oblečení.

Trojice se pohybovala vozidlem Škoda Octavia zelené barvy.