„Analýza jednoho vzorku od jeho přijetí po protokol trvá zhruba od čtyřiceti do šedesáti minut. Výsledky testů by měly být známy do konce tohoto týdne. Na žádost policie se k výsledkům analýz nebudeme vyjadřovat," řekl Deníku mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Testovaný alkohol patří sedmatřicetiletému soukromému zemědělci Miloši Strakovi z Bobrové. Kriminalisté mu zabavili více než 571 litrů alkoholu. Jednalo se o devětačtyřicet barelů, jeden o objemu šesti litrů, v nichž byla jemná vodka. Kromě toho šlo ještě o 660 skleněných lahví objemu 0,42 litru s jemnou vodkou z likérky Drak.

Na stopu podezřelého alkoholu se kriminalisté dostali při pátrání po původu otravy metylalkoholem u osmapadesátiletého Pavla H. z Moravce na Žďársku, prvního takového evidovaného případu na Vysočině. Miloš Straka byl obviněn ze zločinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Předevčírem byl Okresním soudem ve Žďáru nad Sázavou vzat do vazby. V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení. Kriminalisté na případu dále pracují a zjišťují, komu ještě Straka alkohol prodával.

V této souvislosti policisté varují, aby lidé v žádném případě nekonzumovali podezřelý rozlévaný alkohol, který získají z neověřených zdrojů, ani žádný alkohol, který je opatřen etiketami výrobce likérka Drak. Pokud mají lidé tento neověřený alkohol ještě doma, měli by ho zlikvidovat.

Otrávený muž už šestým dnem bojuje o život v novoměstské nemocnici. Podle mluvčího nemocnice Romana Kratochvíla je pacient stále na oddělení ARO ve vážném stavu.

Zlikvidovat!

Pokud si lidé nejsou jisti původem a kvalitou alkoholu, který mají doma, mohou si nechat lihoviny otestovat ve zdravotním ústavu v Jihlavě. Bezplatně to však bylo pouze do konce roku 2012. Pracovníci ústavu ale přiznávají, že testování není levná záležitost. „Například otestování půllitrové lahve rumu přijde na šest set korun i s daní," upozornil Jan Hofman z jihlavského zdravotního ústavu a přiznal, že cena většinu lidí od testování menšího množství alkoholu odradí.

„Pokud si lidé nejsou jistí tím, co mají, měli by raději takovou lihovinu zlikvidovat," vzkázal Hofman. Na ústav se ale v uplynulém roce obraceli i lidé, kteří nakoupili větší zásoby alkoholu kvůli různým oslavám či svatbám. V takovém případě se testování vyplatí.

Po vypuknutí metanolové aféry přinesli lidé do ústavu desítky litrů alkoholu. Nejvíce v roce 2012. V loňském roce, kdy už se muselo za testy platit, to bylo minimum případů. V roce 2012 to bylo 362 vzorků. V roce 2013 pak už jen dvacet vzorků. „Nadlimitních bylo (ze všech vzorků poznámka redakce) jen osmnáct vzorků," řekl Jan Hofman.