Potřebujete půjčit peníze? Zavolejte, my vám pomůžeme. Do dvaceti čtyř hodin můžete mít až sto tisíc! Když člověk nutně potřebuje peníze, jen těžko odolá podobně znějícím reklamám. Co na tom, že zrovna nemáte příjmy potřebné ke schválení půjčky. Není přece nic snazšího než zfalšování potvrzení o příjmech. Své o tom ví i Jaroslav V. ze Žďárska.

Za jedenáct tisíc až do vězení

„Při uzavření spotřebitelského úvěru ve výši 10 710 korun, za který si pořídil počítač, nepravdivě uvedl, že je zaměstnán u konkrétního zaměstnavatele a má čistý měsíční příjem 11 395 korun,“ informoval o případu předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Tomáš Lichovník.

Dohodnuté splátky na úvěr však Jaroslav V. neplatil. Rozsudek byl vynesen měsíc po podání obžaloby. „Jaroslav V. byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmíněným odkladem na dvě léta,“ doplnil. Uvedený příklad lze podle Tomáše Lichovníka považovat za typický. „A to jak provedením trestného činu, tak i způsobem a rychlostí jeho vyřízení. Naprostá většina úvěrových podvodů je vyřízena trestním příkazem zhruba do jednoho měsíce od doručení obžaloby soudu,“ vysvětlil.

Počet úvěrových podvodů roste

S lidmi, kteří předkládají falešné potvrzení o příjmech, mají své zkušenosti v pobočce Komerční banky v Bystřici nad Pernštejnem. „Už se nám stalo, že klient nesplácel úvěr a my jsme poté zjistili, že předložil nepravdivé informace o příjmu,“ uvedl ředitel bystřické pobočky Pavel Novotný. „Všechny dokumenty od zákazníků proto pečlivě ověřujeme. Několikrát se nám stalo, že nebyly pravdivé. Naštěstí jsme to zjistili hned na začátku,“ doplnil. Podle Pavla Novotného úvěrových podvodů nebo pokusů o ně přibývá. „Je to dáno především tím, že roste počet nabízených úvěrů,“ sdělil.