Policie případ zatím vyšetřuje jako pokus o vraždu. „V případu došlo ke změně právní kvalifikace z těžkého ublížení na zdraví na zločin vraždy ve stadiu pokusu. Až do ukončení vyšetřování nebudeme k tomu případu poskytovat žádné bližší informace,“ uvedla už dříve policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Incident se stal 9. prosince. Obviněným je čtyřiapadesátiletý Slovák. Ženu bodl do zad a krku. Špička nože se zastavila těsně vedle míchy. Žena byla po napadení při vědomí. S nožem v těle ji museli záchranáři převézt do brněnské nemocnice, kde jí nůž lékaři po třech hodinách vytáhli.

Od té doby se ale žena potýkala s vážnými zdravotními komplikacemi, což potvrdil obhájce obviněného Rostislav Kovář z Třebíče. „Už tehdy byla prognóza lékařů špatná,“ konstatoval Kovář. Podle něj ale zatím není jasné, že zemřela v příčinné souvislosti s bodnutím. To by měla odhalit nařízená soudní pitva. „Zatím není jasné, co přesně se stalo. Podle našich informací totiž žena zemřela v úplně jiné nemocnici, než kam byla převezena a kde se celou dobu léčila,“ upozornil Kovář.

Ilustrační foto
Napadení ženy nožem v Mastníku je nově pokus o vraždu. Oběť je na tom špatně

Žena totiž nezemřela v brněnské nemocnici, kde byla napojená na přístroje a údajně během hospitalizace několikrát zkolabovala, ale v Nemocnici Mostiště ve Velkém Meziříčí. Proč a za jakých okolností se žena v tamní nemocnici ocitla, není známo. Spekuluje se i o údajných problémech se zuby.

Co přesně se loni v Mastníku stalo, není jasné. Obviněný si toho podle jeho obhájce příliš nepamatuje. V dechu měl kolem dvou a půl promile alkoholu. Obhájce uvedl, že jeho klient mluvil o tom, že se nikdy agresivně nechoval a jako první ho podle něj mohla napadnout jeho přítelkyně a on se jen bránil. „Jeho psychický stav bude teprve znalec vyhodnocovat. Není ale vyloučené, že by mohl být uznán nepříčetným. Z minulosti už jsou známy některé symptomy, které by nasvědčovaly tomu, že by mohl trpět nějakou duševní poruchou,“ míní Rostislav Kovář.

Už dříve prý jeho klienta například kontrolovala hlídka strážníků v Jihlavě, kde seděl na lavičce a prakticky nevěděl, kde a proč tam je. V krvi přitom podle obhájce neměl ani kapku alkoholu.
O tom, zda budou kriminalisté nakonec případ vyšetřovat jako dokonanou vraždu, budou muset rozhodnout lékařské a psychiatrické posudky. Obviněnému cizinci, který na další svůj osud čeká ve vazební věznici, zatím hrozí trest od deseti do osmnácti let.