Do krajského města prakticky denně svážejí policisté i strážníci z okolních okresních měst namol opilé lidi. Jsou mezi nimi i bezdomovci. Po vystřízlivění ale už nemají peníze na to, aby se vrátili zpátky, a tak se usadí v Jihlavě.

„Tento trend pozorujeme. V poslední době jde asi o deset takových bezdomovců," uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Podle něj v Jihlavě zůstávají především ti, kteří nemají ve své původní domovině pevné kontakty. Zůstat v krajském městě je pro ně snazší a mnohdy i výhodnější. Většinou je to ale nutnost, protože nemají žádné peníze na cestu zpět.

„Navíc tady mají větší možnosti pro žebrání," míní Martin Málek.

Migrace bezdomovců kvůli jejich převážení na záchytku si všimli sami pracovníci protialkoholního zařízení.

„Zjistili jsme, že bezdomovec, kterého k nám původně přivezli například z Třebíče, se k nám po čase zase vrátil, ale už byl zachycen v Jihlavě. Je evidentní, že už se do Třebíče nevrátil," upozornil na problém Martin Málek.

Ten s nadsázkou řekl, že tím policii odpadá opakované převážení téhož člověka několik desítek kilometrů, a šetří tím pohonné hmoty.

Výtržnictví a veřejné pohoršení

Radost z rostoucího počtu bezdomovců už ale nemají lidé v Jihlavě. Žebrajícího či namol opilého člověka ležícího na lavičce lze potkat i v centru města.

Nedávno se za bílého dne přímo na jihlavském náměstí u morového sloupu poprali dva bezdomovci.

„Když naše hlídka přijela na místo, tak už byl klid. Byli tam celkem čtyři bezdomovci a dva z nich se poprali. Co bylo příčinou nevím," řekl Stanislav Maštera z jihlavské městské policie.

Podle informací Deníku jeden druhého urážel.

Ředitel městské policie Jan Frenc odhaduje, že je v Jihlavě asi čtyřicet bezdomovců. Podle pesimističtějších odhadů jich ve městě žije dvojnásobný počet. Problémy s nimi řeší i státní policie.

„Většinou jde o výtržnictví či veřejné pohoršení," uvedl mluvčí jihlavské policie Martin Dušek.

Podle jeho informací se bezdomovci z jiných měst po propuštění ze záchytné stanice v krajském městě několik dní zdrží, ale pak se většina vrací zpátky.