Tento muž ale není zdaleka jediný, který byl v posledních měsících takovýmto způsobem podveden. „Letos už se policisté na Žďársku zabývali jednatřiceti internetovými podvody se škodou za téměř 345 tisíc korun,“ informovala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Oproti loňsku se jedná o rapidní nárůst. Za celý rok 2010 totiž strážci zákona řešili ve žďárském okrese přes dvě desítky internetových podvodů. Vznikla při nich škoda za 540 tisíc korun.

Jednačtyřicetiletý muž si osobní auto Ford Kuga vyhlédl počátkem letošního července na internetovém portálu, a to za velmi výhodnou cenu 104 tisíce korun. Následovala emailová komunikace, ze které vyplynulo, že vozidlo prodává muž ze Španělska.

Platba předem

S cizincem se podvedený muž domluvil na tom, že o přepravu fordu se postará specializovaná firma. „Kupující souhlasil s podmínkami prodeje a ve dvou splátkách zaplatil převodem dohodnutou částku. Do dnešního dne mu ale vůz nebyl dodán. Nedočkal se ani vrácení peněz v hodnotě 104 tisíce korun. A jak už to v takových případech obvykle bývá, prodejce přestal s poškozeným mužem komunikovat,“ popsala vývoj případu Jana Martincová.

Nakupování přes internet se nevyplatilo ani dvaatřicetiletému muži z Velkomeziříčska. Ten na jaře letošního roku zareagoval na zahraniční nabídku podvodníka, který prodával traktor.

Na účet mu zaslal požadovaných osmasedmdesát tisíc korun, zaplaceného zemědělského stroje se ale nedočkal. Policisté varují, že právě k nákupům zboží z cizích zemí by měli lidé přistupovat velmi obezřetně.

Rizikové zahraničí

„Dohledání majitele bankovního účtu v Česku je možné, najít ale konto v cizině je daleko náročnější a zdlouhavější. Ustanovení takového pachatele je navíc velmi složité s ohledem na rozdílné právní normy ostatních států,“ uvedla Jana Martincová. Lidé by se podle jejích rad měli také vyvarovat nákupů přes nejrůznější zprostředkovatele.

Zprostředkovatel může komunikovat prostřednictvím emailové pošty a jeho podvržené zahraniční stránky je velice složité dohledat.„Jednou jsem našla extrémně výhodný inzerát dívky, která prodávala mobilní telefon. Jenže byla z Itálie, anglicky uměla hodně špatně, tak jsme se těžko domlouvaly. Když po mě nakonec chtěla poslat peníze předem, raději jsem z obchodu vycouvala, i když mě mobil, který byl o dobré dva tisíce levnější, než bych ho sehnala tady, hodně lákal,“ popsala své zážitky s internetovým nakupováním Monika Brázdová ze Žďáru.

Před podezřele výhodnými nabídkami nestandardně levného zboží varují také policisté. Ve většině takových případů se totiž jedná o podvodníky. Ti nejčastěji přes internet nabízejí právě mobilní telefony, dále pak parfémy, notebooky nebo dětské zboží.

Méně časté jsou podvody týkající se motorových vozidel, ovšem letos tyto „obchody“ na Žďársku vyloženě kvetou. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku skočili na lep takových podvodníků už tři lidé. Ti si ze zahraničí objednali zmiňovaný osobní automobil a traktor. V posledním případě šlo o motocykl.

„Dohromady jim vznikla škoda za 246 tisíc korun,“ vyčíslila Jana Martincová. Zároveň dodala, že za podvod pachatelům hrozí sankce odnětí svobody v délce jednoho roku až pěti let, nebo peněžitý trest.