Od začátku byl hlavním podezřelým Petr Řezanina ze Žďáru nad Sázavou. Ač byl sám zraněn, všechny indicie směřovaly k tomu, že to byl Řezanina, kdo osudný den sedl za volant a pod vlivem alkoholu nezvládl řízení. Řezanina od začátku tvrdil, že auto neřídil on. Tato jednoduchá výmluva nakonec soudní spor protáhla na pět let.

Soudy opakovaně nařizovaly znalecké posudky.  Přibráni byli znalci z odborných ústavů a vypracovány musely být revizní znalecké posudky. To vše přišlo státní kasu na desítky tisíc korun.

Jeden z nejdražších sporů v kraji

„Do pravomocného odsuzujícího rozsudku bylo v této trestní věci soudem vyplaceno znalečné ve výši 135 065 korun. Tato částka byla proplacena za vypracované znalecké posudky a účasti znalců u hlavních líčení," řekla Deníku mluvčí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Klára Sklenářová. Podle mluvčí jde v porovnání s jinými trestními kauzami o neobvyklou sumu. Jeden znalecký posudek se běžně pohybuje mezi sedmi až deseti tisíci korunami.

Z tohoto pohledu jde o jeden z nejdelších a nejdražších trestních soudních sporů v kraji.

Sumu zaplatí v drtivé většině stát. Petr Řezanina, který byl pravomocně odsouzen na čtyři roky do vězení až letos na konci ledna, zaplatí z celé částky asi jedenáct tisíc korun.

Tak, jak se Petr Řezanina hájil a soudní spor spolu s obhájcem stále oddaloval a protahoval, domnívali se příbuzní obětí, že se Řezaninovi nebude chtít do vězení a bude se chovat podobně.

Odklad nepovolen

Na začátku to tak skutečně vypadalo. Soud vydal příkaz, že Řezanina musí nastoupit do vězení ihned poté, co si pravomocný rozsudek převzal. Nastoupit měl do věznice v Brně. Řezanina si výzvu převzal 22. března. O dva dny později požádal soud o poskytnutí přiměřené lhůty k obstarání osobních záležitostí před nastoupením trestu. Soud 5. dubna tuto žádost zamítl z formálních důvodů, protože v tomto případě nebyla splněna základní zákonná podmínka, a to že z důležitých důvodů lze odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího jeden rok.

„Jelikož odsouzený Řezanina dostal nepodmíněný čtyřletý trest, nebylo možné tento odklad povolit. Usnesení si odsouzený převzal 16. dubna," vysvětlila Klára Sklenářová.

Řezanina si 12. dubna podal další žádost o odklad ze zdravotních důvodů. Ještě než soud dostal potřebné podklady k posouzení této žádosti, Řezanina 17. dubna sám nastoupil do vězení. Hlásil se v brněnské věznici, kde by měl být zhruba čtrnáct dní, a poté by se měl dozvědět, jestli v Brně zůstane, nebo si trest odpyká v jiné věznici.

Řezanina se zřejmě rozhodl dál nástup trestu neoddalovat, protože pokud by odmítal nastoupit, mohl by se dopustit trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a riskoval by další trest. To by mu navíc přitížilo za dva roky, kdy bude s největší pravděpodobností žádat po polovině trestu o podmínečné propuštění na svobodu. Kromě čtyřletého trestu dostal Řezanina také zákaz řízení na šest let.