Vandalové se trestné činnosti ve Žďáře nad Sázavou dopouštěli jak v letošním roce, tak i loni. Poslední zdokumentované případy pak jsou z října tohoto roku. „K sprejerství se ve Žďáře vybírali objekty převážně v ulicích Nábřežní, Barákova, Palachova, Chelčického, Okružní, Komenského a také na náměstí Republiky,“ řekla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Pětice osob pochází přímo z okresního města. Trestnou činnost však podle žďárských kriminalistů nepáchaly ve skupině, nýbrž samostatně a nezávisle na sobě.

„Co se týče věku jednotlivých pachatelů, tak se jednalo o jednu nezletilou osobu, tedy do patnácti let, tři mladistvé a jednoho dospělého, kterému je dvacet dva let,“ uvedl žďárský kriminalista Jan Mička. Zároveň podotkl, že po jejich řádění na zdech a dalších plochách nezůstávaly ani tak klasické graffiti, ale především takzvané tagy. To jsou jednoduché podpisy, monogramy, vyvedené nejčastěji jen jednou barvou.

Dva vandalové z odhalené skupinky nejsou v oblasti sprejerství žádnými nováčky. V souvislosti s touto trestnou činností již totiž měli v minulosti s policisty co do činění. Škoda, kterou pět jedinců svým „uměním“ způsobilo, byla předběžně vyčíslena na šedesát tisíc korun.

Mezi poslední výtvory odhalených sprejerů pocházející z října letošního roku patří i posprejované dvoukřídlé prosklené dveře a k nim přilehlé skleněné tabule u budovy Hasičské vzájemné pojišťovny ve žďárské Komenského ulici. Minulý měsíc si vzali na mušku fasádu v ulici Palachova nebo zídku Střední školy obchodní a služeb.

Objasnit se ale povedlo také případ mnohem starší – ze srpna loňského roku. „Tehdy sprejeři pomalovali černým sprejem celý vnitřkem vlakové soupravy,“ dodal policista Jan Mička.

Přestože jsou ve Žďáře nad Sázavou nejrůznější výtvory sprejerů k vidění téměř v každé ulici, podle policistů se počet případů ve srovnání s předchozími lety přece jenom postupně snižuje. „Příčinou může být například vyšší pořizovací cena sprejů, nebo například fakt, že tato činnost už prostě vyšla mezi mladými lidmi z módy a hlavní vlna sprejerství už pominula,“ nechal se slyšet žďárský kriminalista Jan Mička.

Naposledy o sobě vandalové ve Žďáře dali vědět v období od 14. do 16. listopadu, kdy se zaměřili na budovu Základní školy Švermova.

Černým sprejem tam bylo během této doby znečištěno sklepní okénko objektu, a to jak jeho skleněná výplň, tak i okenní rám. Neznámý „umělec“ na něj totiž načmáral nečitelný nápis.