„Soud rozhodl v intencích mého návrhu. Jsem přesvědčená, že se nejednalo o trestný čin ani přečin," konstatovala obhájkyně obžalovaného důchodce Věra Krčmová.
Za exekuci bití a smrt
Předseda soudu dostal před časem od muže dopis plný vulgarit, výhrůžek ublížením na zdraví a zabitím. Důchodce nebyl spokojen s exekučním řízením, které proti němu soudce vedl. Podle informací Deníku důchodce dříve podnikal v pohostinství.
„Výhrůžky nesouvisely s tím, že jsem předsedou soudu, ale s výkonem exekučního soudce. Výhrůžky beru spíše jako útok proti justici jako takové než proti mé osobě," řekl Deníku už dříve předseda Roman Švaňhal. Situaci se nesnaží nijak zveličovat. Podle něj se autor dopisu rozhodl bránit proti exekuci, ale nezvolil příliš šťastný způsob. Soudce se výhrůžkami necítil nijak ohrožen.
„Pokud nezávislý soud dospěl k názoru, že nejde o trestný čin, ale zřejmě o přestupek, pak je potřeba toto rozhodnutí respektovat a nechci to nijak komentovat," reagoval Roman Švaňhal.
Důchodce dopis poslal na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminalisty do Prahy. Proč právě tam, není známo. Kriminalisté nakonec důchodce obvinili z přečinu vyhrožování úřední osobě. Není totiž podle nich přípustné, aby soudcům bylo beztrestně vyhrožováno. Za to penzistovi hrozil trest až tři roky vězení.
Podle obhájkyně obviněného důchodce šlo pouze o trochu ostřejší způsob vyjadřování, který je jejímu klientovi vlastní. Hrubé neslušnosti a výhrůžky prý nebyly určeny konkrétním lidem, ale orgánům, které rozhodovaly o jeho exekucích. Dopisem údajně léčil svou frustraci vůči úřadům.
Případ bude mít ještě další dějství
Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Státní zástupce po prostudování písemného odůvodnění ještě zváží případné odvolání. V opačném případě bude mít chování důchodce dohru u Městského úřadu v Třebíči, kde může dostat pokutu za přestupek proti občanskému soužití.
Už dříve většina předsedů okresních soudů na Vysočině redakci Deníku sdělila, že podobné výhrůžky jsou spíše výjimečné. Čas od času se nějaké objeví, ale nikdy nedosahují takové intenzity, aby u soudců vzbudily důvodné obavy o život či zdraví jich samotných nebo jejich příbuzných.