„Jednalo se o 32 tisíc kusů napodobenin výrobků světových značek v odhadované ceně více než 1,6 milionu korun. Ve spolupráci s odbornou firmou byly zničeny nosiče CD, DVD, textilní a galanterní výrobky, hodinky a obuv," informoval Robert Hurt, vedoucí samostatného oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Falešný Vuitton
Padělané zboží bylo ve většině případů zabaveno v asijské tržnici u bývalého hraničního přechodu Hatě na Znojemsku a tržnici v Olomoucké ulici v Brně. Menší část pocházela i z prodejen ve žďárském okrese.
„Šlo především o textil a obuv, které byly zabaveny z malých obchůdků se smíšeným zbožím ve vesnicích," uvedla mluvčí Celního ředitelství Brno, pod které oblast žďárského okresu spadá, Lada Temňáková.
Padělky „luxusních" kabelek, opasků, textilu a podobného zboží podle jejích slov celníci nezřídka zachytí i při kontrolách na dálnici D1. Tisíce napodobenin světových značek převážejí často cizinci. Mezi padělky se nacházejí i přístroje, například elektrické pily, jež jsou vyráběny z podřadného materiálu, a tudíž mohou být lidem, kteří si je koupí za „obzvlášť výhodnou cenu", nebezpečné.
Padělky zabavené celníky propadají pro porušení autorského zákona, porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému označení původu.
Kromě padělků se na Žďársku objevily i lihoviny bez dokladů o nabytí bez daně a částečně i bez kolků. Na ty celníci přišli v souvislosti s daňovým dozorem nad podnikatelem, jenž provozoval distribuční sklad lihovin. Zajištěno bylo přes dva tisíce litrů lihovin, dlužná spotřební daň činila 230 tisíc korun.
„Za nakládání s neznačeným lihem mu zároveň hrozí pokuta až do výše pěti milionů korun," dodala mluvčí.