Potulující se partičky zaměstnávají žďárské strážníky. Mládež se přesunuje stejně jako v předchozích letech z restauračních zařízení a diskoték ven. A to především v pátek, který je z hlediska řádění mladých lidí tradičně nejrušnější.

„Kolem dvaadvacáté hodiny nám byla nahlášena stížnost na partičku mladých lidí, která v ulici Jamborova podpaluje klestí. Když však na místo naše hlídka během chvíle dorazila, nebyl tam už nikdo z nich,“ sdělil Martin Kunc, velitel žďárské městské policie.

Oheň, jenž se v současném suchu mohl nebezpečně rozšířit, museli dohasit hasiči. Zhruba hodinu nato čekal strážníky další výjezd – dostali totiž hlášení o srocování hlučných skupinek mládeže v parku U Ivana.

„Zákrok tam prováděly dvě naše hlídky, které kontrolovaly totožnost lidí v parku, což se neobešlo úplně bez problémů,“ popisuje páteční noc Martin Kunc. Jeden z mladíků totiž odmítal prokázat svoji totožnost, byl agresivní a před muži zákona se dal dokonce na útěk.

Policistům se však nakonec podařilo agresora zpacifikovat. A jelikož mu byla naměřena jedna promile alkoholu, což vzhledem k činnosti, kterou vykonával, bylo pro jeho zdraví nebezpečné, rozhodl přivolaný lékař o jeho transportu na jihlavskou záchytnou stanici.

Právě park U Ivana je jedním z míst v okresním městě, která jsou za teplejšího počasí mezi mládeží velmi oblíbená. „Dříve byly problémy s hlučnou mládeží, jež byla často také pod vlivem alkoholu, hlavně v centru. Pak jsme tam ale umístili kamery, což oni moc dobře vědí, takže se přesunují dále od středu města,“ vysvětluje Kunc. Kromě zmiňovaného parku U Ivana se mladí sdružují na centrálním parkovišti u tržnice nebo také ve Veselské ulici, kde proto policisté uvažují o umístění kamery.

Především díky kamerám už městská policie odhalila nejednoho vandala – za poslední dobu například dvě mladé dívky, které si večer vzaly na mušku novinový stánek v Brodské ulici a ohnuly část jeho plechové střechy.

„Poslední případ tady máme z tohoto úterý, kdy si pracovník kamerového systému všiml dvou mladíků, kteří se dobývali do stánku v Žižkově ulici,“ dodal velitel městských policisůt, Martin Kunc.

Policisté se kromě běžných výjezdů účastní několikrát do roka také větších preventivních akcí. „Na nich bývá nejen policie, ale i pracovníci našeho sociálního odboru a mnohé další složky. Naposled byla taková akce zhruba před třemi týdny,“ říká Petr Krábek, vedoucí žďárského sociálního odboru.

Pokud jsou podle něj přistižení podnapilí mladší osmnácti let, jsou vždy kontaktováni jejich rodiče. Dochází-li však k opakovaným problémům, je případ předán speciální komisi.