„Po půl deváté večer zavolala policisty žena, kterou už od odpoledních hodin napadal její manžel. Krátce po osmé hodině večerní se však situace vyhrotila ještě víc a muž si pro zdůraznění svých výhrůžek vzal kuchyňský nůž," popsal policejní mluvčí Tomáš Procházka.

Policisté zjistili, že žena je zraněna v obličeji. Zdravotníci ji ošetřili a odvezli do nemocnice. „Muž nadýchal více než tři promile alkoholu. Vzhledem k jeho jednání a opilosti byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici," doplnil Procházka.

Ještě před převozem muže policisté využili oprávnění zákona, který jim dává možnost vzkázat agresora na deset dnů ze společného obydlí. „Jeho smysl je v desetidenní ochraně ohrožené osoby před vlivem agresora a její svobodné volbě, jak dále pokračovat v životě. V této době nesmí útočník vstupovat do vymezených prostor, které jsou určeny oběti agrese a nesmí oběť žádným způsobem kontaktovat," popsal Procházka.

Po celou tuto dobu má podle něj poškozený nebo poškozená možnost podat návrh na předběžné opatření u soudu, kterým se doba vykázání prodlouží až do doby rozhodnutí příslušného orgánu, nebo nechá uplynout lhůtu a vezme agresora zpět na milost. „Toto rozhodnutí už záleží na konkrétním člověku. Lhůtu deseti dnů však nelze zkrátit," doplnil mluvčí s tím, že domácí násilí je velice ožehavé a skryté téma, protože se většinou odehrává za zavřenými dveřmi.

„Útoky mohou být nejen fyzické, ale i psychické. Společným znakem bývá je jejich stupňování. Oběti násilí nahlásí tyto případy jen sporadicky, protože u nich přetrvává strach z pomsty agresora," popsal mluvčí.

„Policisté se většinou o tom, že je něco špatně, dozvídají od sousedů anebo v době, kdy už nelze pomoci. V případech domácího násilí pomůže nejen policie, ale je také možnost kontaktovat neziskové organizace, kde vás vyslechnou a poradí, jak vaši situaci nejlépe vyřešit," uzavřel policista Tomáš Procházka.