Tak popsala traumatizující zážitek z pondělního odpoledne napadená sedmadvacetiletá prodavačka Pavlína Preclíková.

V obchodě s potravinami v třítisícovém městečku ji chtěl zřejmě zavraždit dvaasedmdesátiletý důchodce Karel M. Svým činem hodlal údajně vyřešit osobní spory, které měl mít s poškozenou ženou.

Kriminalisté muže obvinili z pokusu o vraždu, za což mu hrozí až 18 let za mřížemi. Obviněný je nyní ve vazební věznici v Brně. Pro další vyšetřování budou důležité posudky psychiatrů.

Případ, který rozčeřil poklidnou hladinu městečka pod Svidníkem, se stal v pondělí kolem šestnácté hodiny v největší místní prodejně s potravinami, která se nachází na rohu Mariánského náměstí.

Alkohol mu chutnal

Muž, který je v Černovicích známý jako náruživý pijan, přišel do prodejny i tentokrát v podnapilém stavu – a v igelitové tašce si s sebou přinesl sekyru…
„Přišla jsem ráno do práce, klasicky jako v jiné dny. Asi okolo půl čtvrté přišel do krámu on. Za regály se zbožím se napil rumu, který si přinesl. Pak si normálně stoupl do fronty ke kase, kde jsem markovala nákupy," zavzpomínala na okamžik před útokem mladá žena.

Senior, který podle místních patří k sociálně slabším lidem, si stoupl za jednoho zákazníka. Za nimi se pak utvořila fronta dalších lidí. Najednou, nečekaně, když se prodavačka věnovala jinému zákazníkovi, vytáhl sekeru a tupou stranou ji udeřil do hlavy. „Bylo to nečekané, šok. Okamžitě jsem se zvedla, dala jsem si ruku na hlavu, aby mi tolik netekla krev, a utíkala jsem si sednout do skladu. On z krámu normálně odešel. Hned jsme volali záchranku a policisty. Ti ho hned dopadli," popsala Pavlína Preclíková. Čin navíc zaznamenaly průmyslové kamery, kterých je v obchodě  šest.

Policisté muže i sekeru zadrželi. Zraněná žena byla převezena k ošetření do nemocnice v Pelhřimově. Její zranění není vážné, dobu rekonvalescence ale není schopna určit, na hlavě má několikacentimetrovou tržnou ránu.

Muž se k činu doznal a uvedl, že svým jednáním chtěl vyřešit údajné osobní spory, které měl mít s poškozenou ženou. „Je úplně pomatený. Na naši rodinu byl už hodně dlouho zasedlý. Říkal, že jsme mu ukradli peníze, chatu a chalupu, což není vůbec pravda," uvedla napadená žena, která se nyní zotavuje z psychického šoku.

„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vraždy ve stadiu pokusu. Muž byl v době útoku v podnapilém stavu, proto musel být po zadržení umístěn na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Po lidech plival a také jim nadával

Podle místních je Karel M. v Černovicích „známou" postavou. Vždy se prý rád napil a  pak lidem vulgárně nadával, řval a plival na ně. Přes léto pobýval v maringotce u židovského hřbitova a přes zimu zase „bydlel" v malé obecní místnosti jen pár metrů od městského úřadu.

„Nabídli jsme mu ji, aby přes zimu v maringotce neumrzl. Vždy jsme mu tam od půlnoci do dvou hodin do rána zatopili. Pro všechny to byl šok. Slyšel jsem, že už byl párkrát ve vězení. Musím ale říci, že byl relativně poctivý. Pokud si od někoho půjčil pár korun na alkohol, tak vždy, když měl nějaké peníze, je vrátil," nechal se slyšet starosta Černovic Jan Brožek.

Muži za jeho čin hrozí až 18 let ve vězení. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na vzetí muže do vazby, který státní zástupce akceptoval. Okresní soud v Táboře ve čtvrtek návrhu státního zástupce vyhověl a rozhodl o vazebním stíhání. Obviněný důchodce byl proto přímo od soudu eskortován do vazební věznice do Brna.

Na Vysočině se v letošním roce jedná o šestý případ, který kriminalisté vyšetřují jako vraždu. „V tomto případě budou pro další vývoj vyšetřování důležité zejména závěry znaleckých zkoumání, týkající se duševního stavu obviněného muže, a také závažnost a  rozsah zranění napadené ženy," uvedl Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.