Obviněným byl jednapadesátiletý Julius Č. narozený na Slovensku, trvale hlášený na Kutnohorsku, a nyní pobývající na Havlíčkobrodsku. Podle znalců trpí muž mentální retardací, kvůli níž obtížněji rozeznává, co je trestné a co už ne. Navíc neumí číst.

Obětí znásilnění se podle obžaloby stala třicetiletá mentálně retardovaná žena, jejíž intelekt se pohybuje v pásmu těžké debility. U soudu musela mít svého opatrovníka. Přesto je podle znalců schopna věrohodně popsat, co prožila, a nemá sklony k vymýšlení.

Žena soudu potvrdila, že ji Julius Č. letos v lednu znásilnil v jednom z bytů v Habrech na Havlíčkobrodsku. „Nechtěla jsem to. Strčil mne na postel, strhl ze mne punčocháče a kalhotky," řekla u soudu žena. V té době přitom chodila se synem Julia Č.

Obžalovaný: Spala se mnou dobrovolně

„Je to nesmysl. Nic takového jsem neudělal," popřel znásilnění Julius Č. Podle něj byl totiž sexuální akt ze strany poškozené dobrovolný.

Soudkyně Hana Doubková musela při výslechu poškozené postupovat nestandardně a několikrát se kvůli tomu dostala do sporu s obhájkyní Julia Č. Té se nelíbilo, že soudkyně některé odpovědi poškozené předestírala.

„Chápu, že toto prostředí není pro výslech poškozené vzhledem k její mentalitě vhodné. Bohužel policie poškozenou nevyslechla, přestože k tomu má vhodnou místnost," upozornila na nedostatek ve vyšetřování Hana Doubková.

Podváděná žena 
se zastala manžela

Vyslechnuta byla i manželka obžalovaného. Muže se zastávala, přestože přiznala, že ji už několikrát podvedl. „Řekl mi, že se s ní vyspal, ale nevěřím, že ji znásilnil. Toho by nebyl schopen. Kdyby šel krást, tak to je něco jiného," prohlásila manželka. Soudkyně namítla, že má zvrácenou morálku, když by jí nevadilo, kdyby šel manžel krást.

Opatrovnice poškozené si myslí, že rodina ženu přijala jen kvůli dávkám, které pobírala.

Soud nakonec uvěřil výpovědi poškozené a Julia Č. uznal vinným ze zvlášť závažného zločinu znásilnění a potrestal ho dvěma roky vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Julius Č. musí být navíc pod dohledem úředníků.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupkyně se sice vzdala práva na odvolání, ale obžalovaný si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Za poškozenou se vzdala odvolání její opatrovnice.