Potrat se nepovedl a matka si náhradu nemajetkové újmy zaslouží. Takové je rozhodnutí brněnského krajského soudu, který se v pátek zabýval případem, který nemá v jeho dějinách obdoby. Řešil totiž kauzu matky, která chtěla v Nemocnici Jihlava udělat interrupci. Lékařům se ale zákrok nepovedl. Holčička, která se původně neměla vůbec narodit, má sedm let.

Na lavici obžalovaných usedli zástupci zdravotnického zařízení a naproti nim se posadila pětadvacetiletá matka narozeného dítěte Kateřina Nováková. Ta čekala dvojčata. Lékaři ale při potratu odstranili pouze jeden plod. Po zákroku měla přijít na kontrolu, ale na ni přišla později. Tehdy její gynekoložka zjistila, že se v jejím těle dál vyvíjí druhý plod. Na další potrat už bylo ale příliš pozdě, a tak tehdy osmnáctiletá dívka porodila zdravou dceru. Nováková chtěla vysoudit náhradu škody.

Po jihlavské porodnici žádala čtyři sta tisíc korun. Byla totiž přesvědčená, že nezdařilý lékařský výkon ublížil jí osobně a také její dceři. „Jak jsem trpěla psychicky se nedá ani vyjádřit. Měla jsem strach. V nemocnici řekli, že je velká pravděpodobnost narození postiženého dítěte,“ řekla Nováková.

Soud jí dal částečně za pravdu. Plnou částku, kterou žádala, jí ale nepřiznal. Soudu se totiž zdálo nepřiměřeně vysoká. „Tolik peněz by bylo výsměchem těm rodičům, kteří za úmrtí chtěného a milovaného dítěte například při autonehodě obvykle dostanou odškodné dvě stě čtyřicet tisíc korun,“ vysvětlil přiznanou částku soudce brněnského krajského soudu Michal Ryška.
Babička: Bylo to těžké období

Matka mladé ženy vysvětluje pro Deník.cz důvody tohoto kroku. „Nesoudili jsme se proto, že se dítě narodilo, ale proto, že se od nás nemocnice odvrátila a za způsobenou psychickou újmu,“ řekla matka poškozené dívky.

Těžké období, které podle ní rodina prožívala, si prý nikdo nedokáže představit. „Dnes je nám strašně líto, že se nenarodily obě děti. Celý rok po narození jsme měli strach, jestli se malá narodila zdravá,“ dodala matka.

Advokátka Alena Ostřejšová uvedla, že žaloba byla podána už v roce 2001. „To, že se věc projednává až po sedmi letech, je vina prvního soudce. Podali jsme na něj stížnost a případ dostal na starost jiný soudce,“ poukázala Ostřejšová na průtahy u soudu.

Ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma případ komentovat nechtěl. „Počkáme si na rozsudek a vyjadřovat se zatím nebudeme,“ sdělil Deníku.cz.