Na lavici obžalovaných usedne sedm lidí spojených s likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku v čele s jejím majitelem Pavlem Čanigou.

Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,25 miliardy korun. V hlavní větvi kauzy lihové mafie bylo loni v prosinci nepravomocně odsouzeno osm lidí včetně jejího šéfa Radka Březiny.

Stíhání je vedeno pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, u třech lidí navíc ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Obžalovaným hrozí až deset let, u zmíněné trojice se podle státního zástupce horní hranice trestu zvyšuje o třetinu. Kromě Čanigy obžalobě čelí i distributoři Robert Sedlařík, který byl již dříve odsouzen na 5,5 roku za daňový únik a za podíl na kauze metanol, a Dominik Nagy. Před soudem podle webu www.justice.cz stane i Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Hlavní líčení je nařízeno i na 29.listopadu a na 1. a 2. prosince.

Čaniga se k obchodům s nelegálním lihem pocházejícím od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny přiznal před olomouckým krajským soudem loni v říjnu, když zde byl podruhé předvolán jako svědek v kauze bratrů Březinových. Uvedl tehdy, že do likérky se líh dovážel z Březinovy firmy Morávia-Chem. Poté byl ukryt ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu patnáct až dvacet tisíc litrů, které vznikly zhruba v roce 2005.

Druhou distribuční větví v rozsáhlé kauze je případ otce a syna Pražanových, kteří byli za obchody s Březinovým nelegálním lihem již pravomocně odsouzeni. V červenci jim olomoucký vrchní soud potvrdil devítiletý trest, podle rozsudku způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun.

Sklad na Vysočině

Zákulisí mnohaletých obchodů s nelegálním lihem začal policistům a žalobcům odkrývat mladší Březinův bratr Tomáš během vyšetřování lihové mafie. U olomouckého krajského soudu za to dosáhl statusu spolupracujícího obviněného a nejnižšího trestu z organizované zločinecké skupiny, čtyři roky vězení. Nejvyšší trest, 13 let, dostal jeho bratr Radek.

Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině bylo potrestáno šesti až 12 lety vězení, další muž dostal podmínku. Kvůli odvolání obžalovaných i státního zástupce se případem bude zabývat vrchní soud.

Mezi nepravomocně odsouzenými je také blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce a propadl mu majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce. Podle soudu sice jeho první výpověď nastartovala odkrytí celé mafie, s ohledem na rozpory v jeho výpovědi a snižováním jeho role mu soud roli spolupracujícího nepřisoudil.

Kaláč kromě jiného oficiálně provozoval nelegální sklad nezdaněného lihu v někdejší cihelně u Stojčína na Pelhřimovsku. V odlehlém areálu nedaleko železniční zastávky Počátky – Žirovnice chtěl gang původně vybudovat tajný lihovar, ale nakonec zde byl pouze sklad. Před koncem roku 2012 zde policie objevila více než milion litrů kvalitního nezdaněného lihu.

Kauza lihové mafie postihuje podle obžaloby patnáctileté období, v němž skupina čistila technický líh nebo obchodovala s nezdaněným lihem. Jeho část nechal Březina ukrýt v tajných skladech. Část kauzy však soud loňským prosincovým rozsudkem zastavil kvůli promlčení a škodu tak snížil z původních 6,7 miliardy na 6,39 miliardy korun.