Třicetiletému Slovákovi Ondreji M., jenž byl od října 2007 podezřelý z toho, že měl ve Velké Bíteši pohlavní styk s tehdy teprve třináctiletou dívkou, hrozil trest od jednoho do osmi let odnětí svobody. To, že školačka již není pannou, zjistil lékař při přijímacím procesu do Střediska výchovné péče, kam měla být dívka umístěna.

Podle výpovědi poškozené ze září 2008 se s Ondrejem M. seznámila na bítešské pouti a poté ho s několika společnými přáteli následovala na ubytovnu. V pokoji hráli karty, dívali se na televizi a popíjeli tvrdý alkohol. Kolem půlnoci se pak poškozená a obžalovaný společně zamkli v koupelně, kde nakonec došlo k souloži.

Dívka tehdy potvrdila, že třicetiletého muže o svém tehdejším věku předem neinformovala. Zároveň ale uvedla, že to, kolik jí je let, ten večer zaznělo z úst jejího bratra. Ondrej M. pak při červnovém soudním stání využil svého práva a nevypovídal. A protože se před žďárský soud nedostavil žádný z předvolaných svědků, na kterých soudce Jiří Večeřa trval, došlo k jeho odročení na 16. července. Ani v tomto termínu svědci nepřišli. „Z tohoto důvodu také byli k dalšímu hlavnímu přelíčení, které bylo plánováno na 25. srpna, předvedeni v doprovodu policejní eskorty,“ uvedl Jiří Večeřa.

Soud se udál bez obžalovaného

Včerejší hlavní přelíčení zahájila obhájkyně Ondreje M., která soudci a přísedícím předala oskenovaný papír s odůvodněním, proč se její klient nemohl dostavit.

Poté následovaly výslechy tří svědků – pěstounky poškozené, jejího bratra a spolužačky. Poslední dva zmiňovaní byli v inkriminovaný den s poškozenou ve Slovákově pokoji na ubytovně.

Po vyhodnocení všech důkazů a svědeckých výpovědí dospěl soud k závěru, na kterém se již předtím shodly obě ze zúčastněných stran ve své řeči. „Obžalovaný Ondrej M. byl zproštěn obžaloby. Jednotlivé svědecké výpovědi nelze hodnotit jako zcela důvěryhodné. Pohlavní zneužívání nezletilé nebylo prokázáno,“ řekl žďárský soudce k odůvodnění svého rozsudku.

Jak obhájce, tak státní zástupce nevyužijí osmidenní lhůty pro odvolání, která běží ode dne doručení rozhodnutí. Včerejší verdikt okresního soudu se tak stává pravomocným.