Problémy budou mít i tři desítky cizinců. Vyplývá to z informací, které policie po více než roce vyšetřování uvolnila.

„Vyšetřování případu je náročné kvůli velkému počtu lidí, kterých se dotýká. Případ se obtížně objasňuje také s ohledem na specifické problémy spojené se složitým dokazováním korupce,“ vysvětlila průtahy ve vyšetřování krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

O vývoji případu informoval Deník na začátku března. Tehdy policie potvrdila, že trojice mužů, která byla vazebně stíhaná pro zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků, čeká na výsledky vyšetřování na svobodě. Někteří z nich dál podnikají v oboru.

Jde o tehdejšího zkušebního komisaře z velkomeziříčské radnice Tomáše Bílka, učitele v autoškole Lubomíra Izdného a majitele velkomeziříčské autoškoly Lubomíra Kobylku. „Nic nezákonného jsem neudělal. Je to komplot,“ trvá na svém Kobylka.
Policie: Zkoušky byly fingované

Vyšetřovatelé také poprvé vysvětlili, z čeho konkrétně trojici viní. V několika případech například zjistili, že při psaní závěrečných testů nebyli uchazeči o řidičský průkaz u testu přítomni a test za ně vyplnil některý z obviněných mužů. V dalších případech sice uchazeči o řidičské oprávnění u testů byli, ale zkušební komisař nebo učitel autoškoly jim s vyplněním testu pomohli nebo ho za ně vyplnili.
„Nestandardní byly zřejmě i zkušební jízdy. Někdo závěrečné jízdy vůbec neodjel nebo netrvaly zákonem požadovanou dobu,“ informoval vyšetřovatel Jiří Šustáček.

„Nic z toho není pravda. Navíc se mi nelíbí vyšetřovací metody policie, která nám dodnes neukázala žádné důkazy,“ reagoval Lubomír Izdný, který si myslí, že policie některé svědky před oficiálními výslechy ovlivňovala.

Obvinění odmítá i Lubomír Kobylka. „Jsou to nesmysly, tečka. Někdo si to moc dobře vymyslel. Jsem přesvědčen, že jde o konkurenční boj a záležitost, která zasahuje do osobní roviny,“ řekl Kobylka s tím, že vyšetřování nechce dál komentovat.

Policisté se zaměřili na závěrečné zkoušky mezi lety 2006 až 2009, které uchazeči dělali elektronickou cestou. Za tu dobu udělalo testy na 3800 lidí. Mezi nimi bylo i šedesát cizinců. „U poloviny z nich máme podezření na porušení zákona. Jde o klienty z Německa, Švýcarska a Itálie,“ uvedla Čírtková.

V současné době se policisté zabývají průběhem zhruba čtyř stovek závěrečných zkoušek konkrétních uchazečů. Trojici mužů navíc hrozí další problémy, protože u jednoho z obviněných našli policisté při domovní prohlídce šest set tisíc korun, neoznačené známky o provedení technické kontroly a emisí a neplatné registrační značky. Tento případ vyšetřuje policie odděleně. Do konce letošního roku chtějí kriminalisté oba případy uzavřít.