„Machinacemi kolem BOSu byl poškozen stát a zaměstnanci, za které jsem se rozhodl nést právní náklady sám. Najali jsme právničku Hanu Marvanovou, které se mimo jiné podařilo rozkrýt i H-systém. Musel bych být blázen, abych vyhodil desítky tisíc korun – první záloha je 35 700 korun – zbytečně. Konkurz BOSu byl zmanipulovaný a jsem si jistý, že pravdu dokážeme,“ tvrdí Josef Novotný.

Cena za areál?

V materiálu, který senátor předal protikorupční policii, shrnul případy šesti zkrachovalých firem, jejichž následný prodej neměl být tak úplně „čistý“. Jednou z firem je i bystřický BOS.

„Kdyby se BOS býval prodal alespoň za 12 milionů korun, byli by uspokojeni všichni věřitelé,“ tvrdí senátor s tím, že tržní cena se pohybovala kolem 19 milionů korun. Objekt bývalého oděvního závodu byl loni v lednu ale vydražen za 6,9 milionu korun. Stalo se tak za současného správce konkurzní podstaty Petra Sedláčka, který nahradil odvolanou správkyni Danu Novákovou.

Ten ve vyjádření pro Deník uvedl, že cenu draženého objektu je výhodné snížit, aby došlo ke zvýšení zájmu dražitelů. Správce po prodeji vyplatil zhruba třem stovkám zaměstnanců 20 procent z částky, kterou jim firma od roku 2002 dlužila. Podle Sedláčka mohli zaměstnanci dostat asi 65 procent. „Ovšem bývalá správkyně uhradila 2 769 249 korun, mimo jiné osobám jí blízkým. Tyto výdaje Krajský soud v Brně neschválil,“ uvedl Sedláček s tím, že všechna usnesení soudu jsou přístupná na internetu.

Žaloby proti žalobám

Dana Nováková, coby bývalá správkyně konkurzní podstaty BOSu, vidí věci jinak. „Když jsem do firmy přišla, všechno bylo rozprodáno bílým koňům. Musela jsem absolvovat vylučovací žaloby. Když se o podnik zvedl zájem, byl na mě vyvíjen tlak, aby prodej zajišťovala konkrétní firma a došlo ke snížení ceny. S tím jsem nesouhlasila. Zájemci o koupi byli, ale nejdříve jsem prodávat nesměla a pak jsem byla odvolána,“ prohlásila Nováková, která čelí několika žalobám.

„Sama jsem také podala žaloby, jenže ty stále leží u soudů, a nic se neděje,“ řekla bývalá správkyně.

Areál firmy BOS byl loni v lednu vydražen firmou Dona Investment za 6,9 milionu korun a letos v květnu prodán za 25 milionů korun.