Novinář měl o vedoucím jihlavského policejního územního odboru Petru Petrovi napsat, že měl být mezi útočníky, kteří v říjnu 2012 měli na policejním večírku na Čeřínku napadnout mladíka, který si na večírek přišel koupit alkohol.

Martin Vokáč jakoukoli trestní odpovědnost odmítá. „V podstatě je to hysterická reakce na hloupost," řekl po středečním jednání Martin Vokáč.

To si ale nemyslí Petr Petr ani jeho právní zmocněnec Radek Ondruš. „Pokud o někom napíšu, že je pachatel trestného činu, pak to není hloupost. To je, jako kdybych o vás napsal, že jste úplatní novináři," reagoval Radek Ondruš.

Martin Vokáč se u soudu hájil tím, že si není vědom, že by článek napsal, tak jak vyšel, a řekl, že jej mohli upravit editoři serveru idnes.cz, kde článek vyšel. Později bylo znění článku na žádost policisty Petra Petra zmírněno.

Ve středu byl vyslechnut editor serveru Jan Zvolánek, který řekl, že prakticky není možné dohledat, kdo a jak do článku zasahoval. „Pokud bych měl editovat takto napsaný článek, pak bych se určitě spojil s redaktorem a zeptal bych se, zda si je svými informacemi jistý a může za ně dát ruku do ohně," uvedl Zvolánek.

Nelze dohledat historii článku

Vedoucí regionální redakce na Vysočině Jaroslav Paclík odpovídal na dotazy většinou vyhýbavě a v obecné rovině. Na otázku, co si čtenář pomyslí, když si přečte informaci o tom, že byl někdo mezi útočníky, Paclík odpověděl, že to lze vykládat dvěma způsoby. Tedy, že byl na akci, nebo ve skupině útočníků. „Je to případ pro lingvistu," podotkl Paclík.

Podle Radka Ondruše je chybou, že nelze dohledat historii článku, ani kdo do něj zasahoval. Proto navrhl, aby tuto věc prošetřil Úřad na ochranu osobních údajů. „Byl zveřejněn citlivý údaj z trestního řízení, který poškozeného identifikoval jako jednoho z pachatelů. To, že nelze historii článku dohledat, je divné. Pokud svědci lžou, je na úřadu, aby prověřil, jak se tyto informace uchovávají a zpracovávají," uvedl Ondruš.

Státní zástupce Ivo Novák zatím nenavrhl žádné nové důkazy. „Já tu věc považuji za jednoznačnou. Odmítám, že někdo napíše článek, další do něj zasáhne, není možné dohledat, kdo do článku zasahoval, a následně článek vyjde bez zodpovědnosti jakékoli osoby. To bychom se dostali do slepé uličky, kdy by novinář mohl napsat cokoli a pak se odvolal na editora, který řekne, že si nic nepamatuje, a vydavatelství odmítne poskytnout jakékoli informace," uvedl žalobce Ivo Novák.

Podle Nováka jde o nešťastnou kauzu. Obžalovaný měl podle něj uznat pochybení, omluvit se a mohlo se to vyřešit i zastavením trestního řízení i se zachováním bezúhonnosti obžalovaného.