Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinář dostal 10 měsíců. Soud však nekončí

Vysočina - Desetiměsíční podmíněný trest si odnesl od jihlavského okresního soudu novinář Martin Vokáč. Podle výroku soudu se redaktor dopustil pomluvy tím, že napsal nepravdivé informace o vedoucím jihlavského územního odboru Policie ČR plukovník Petru Petrovi.

1.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Nepravdivý údaj o plukovníku Petrovi byl schopen způsobit mu značnou újmu," konstatoval soudce Zdeněk Chalupa. Podle soudce se přitom neprokázala účast tohoto vysokého policejního důstojníka na celém incidentu.

Celá kauza má počátek v roce 2012, kdy došlo k incidentu v rekreačním středisku Čeřínek. Policisté tam měli zaútočit na mladého muže a zranit ho. Vokáč v říjnu 2012 zveřejnil informaci o tom, že mezi aktéry rvačky byl i šéf policie na Jihlavsku.

Ten se ještě téhož dne domáhal v redakci MF DNES toho, aby nepravdivá zmínka o jeho osobě byla z textu odstraněna, protože do incidentu nebyl nijak zapleten. Inkriminovaná informace tedy za čas z textu zmizela.

Vše se točí okolo omluvy

Plukovník Petr Petr žádal také omluvu, které se ovšem nedočkal. Celý případ pak začala vyšetřovat policie. Kauza nakonec dorazila až k jihlavskému soudu, který soudním příkazem Vokáče odsoudil k osmi měsícům podmíněně.

Novinář však s takovým verdiktem nesouhlasil a celá věc skončila v soudní síni. Martin Vokáč jakoukoli trestní odpovědnost odmítá. „V podstatě je to hysterická reakce na hloupost," řekl Deníku po prvním soudním jednání.

Druhá strana je však zcela opačného názoru. Podle ní informace o možné účasti plukovníka Petra Petra ve rvačce mohla vážně ohrozit jeho další kariéru. „Mohlo to způsobit problémy při získání bezpečnostní prověrky," uvedl Petrův advokát Radek Ondruš.

Policejní inspekce nic nenašla

Celým incidentem na Čeřínku se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nakonec zjistila, že se Petr Petr ničeho protizákonného nedopustil. Inspektoři prověřovali i to, zda redaktor nezískal informaci od někoho z policistů. Ani to se také nepotvrdilo.

Státní žalobce i plukovník Petr Petr před začátkem soudních jednání otevřeli také variantu, že by celá věc skončila smírem. Tedy přiznáním novináře k omylu a uhrazením tehdy ještě nevysokých nákladů na advokáta. K tomu ovšem nedošlo a vše zamířilo do soudní síně.

U soudu v červenci letošního roku se Vokáč hájil tím, že si není vědom, že by článek napsal, tak jak vyšel, a řekl, že jej před vydáním mohli upravit editoři. Ani ti ovšem nebyli schopni uvést, kdo a jak do tohoto textu zasahoval. Na soudu tedy bylo, aby rozhodl, kdo spornou pasáž na internetu napsal.

Nakonec se u soudu prosadil názor, že autorem nepravdivé informace je Martin Vokáč. Měl se tak dopustit pomluvy tiskem. Desetiměsíční trest je uložen na dvouletou zkušební dobu.

Už nyní je přitom jasné, že celá věc se bude u soudu projednávat znovu.

Kauzu projedná krajský soud

Včera totiž uplynula pětidenní lhůta na podání odvolání proti výroku soudu a přinejmenším jedna strana se odvolá.

„Odvolání podáme," stručně konstatoval zmocněnec poškozeného policejního plukovníka Radek Ondruš.

Druhá strana zatím odvolání nepotvrdila. „Nemohu k tomu nic říci," sdělil obhájce obžalovaného Jakub Trčka. I u Vokáče je však odvolání velmi pravděpodobné, neboť od začátku případu u soudu uvádí, že se žádného trestného jednání nedopustil.

Navíc si už odvoláním nemůže uškodit. Státní zástupce Ivo Novák je totiž s výrokem soudu spokojený a práva na odvolání se vzdal. Martin Vokáč tak nemůže být dalším soudem odsouzen k vyššímu trestu.

Případ bude v dalším stupni rozplétat Krajský soud v Brně. Možná se jim však v budoucnu budou zabývat také další soudní instance. Podle názorů části právníků by totiž pomluva neměla být trestným činem. V takovém případě by Vokáč, po prokázání viny, nemohl být odsouzen k trestu, ale pouze k omluvě a musel by poškozeného policistu finančně odškodnit.

Autor: Redakce

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení