Tento týden se odehrály hned dva případy. Ve čtvrtek vylekal maskovaný muž dívku z prvního stupně základní školy Evžena Rošického v Jihlavě, když šla ráno do školy.

„Vybafl na mě z křoví u bazénu a říkal mi, jestli si chci zasoutěžit,“ popsala dívka Deníku nepříjemný zážitek. Dívka nechápala, proč se jí na to ptá a dostala strach, protože venku byla ještě tma.

„Polekala jsem se, protože měl přes pusu šátek. Když jsem se ho nevšímala, tak zase do toho křoví zalezl,“ popsala dívka, která před mužem utekla a vše vylíčila své učitelce.

„Zážitek školačky jsem předala vedení školy,“ poznamenala kantorka Albína Kučerová. Ředitel školy František Svoboda pak incident ohlásil na policii.
„Strach má velké oči a děti dnes mohou mít obavu z kde koho, ale nikdy bychom to nepodcenili. Naše děti jsou navíc informované, jak se v takových chvílích chovat,“ vysvětlil Svoboda a upozornil, že u jejich školy jsou často problémy s bezdomovci, kteří během teplého ročního období okupují nedaleký park.

Dívka uvedla, že jí muž připadal mladý a jeho věk odhadla asi na dvacet let. Na sobě měl tmavé oblečení.

Kriminalisté začali okolnosti nepříjemného obtěžování dívky okamžitě vyšetřovat. „Kromě dalších opatření jsme o podezřelém muži informovali ředitele ostatních základních škol,“ řekl vedoucí jihlavského územního odboru Petr Petr.

Rodiče, jejichž děti navštěvují školu Rošického, mají z pochopitelných důvodů o své děti strach. „Když se člověk něco takového dozví, tak je jasné, že má obavy o své dítě. Lépe je nyní hlídám a chodím jim ke škole naproti,“ řekl Jan Křišťál z Jihlavy.

Deviant se objevil také v Polné

Policie navíc zveřejnila, že tento týden se stal podobný incident i u školy v Polné.

„Ve dvou případech tam neznámý muž oslovil dva chlapce. Sliboval jim sladkosti, hračky a lákal je do auta,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Chlapci se ale zlákat nenechali a utekli. Podezřelý muž měl pokrývku hlavy a brýle.

Podle Jany Kroutilové je velmi pravděpodobné, že jde o stejného pachatele, který obtěžoval dívku v Jihlavě. Podle poznatků kriminalistů jde o muže oblečeného do tmavého oděvu a šálou přes obličej.

Televize Nova navíc uvedla, že včera kolem 13,30 hodin obtěžoval muž další dvanáctiletou dívku znovu nedaleko polenské základní školy. Podle televize je muži mezi 25 až 35 lety a jezdí údajně v tmavém autě.

Tentýž člověk může mít podle policie na svědomí i obtěžování chlapce z prvního stupně základní školy v Lukách nad Jihlavou z 8. prosince. „Pachatel vystoupil z tmavého auta a před chlapcem se obnažil,“ popsala hrubě neslušné chování muže Jana Kroutilová. Chlapec před deviantem utekl.

Kriminalisté všechny případy vyšetřují jako výtržnictví. Podezřelý muž se loni na jaře pohyboval i v Dušejově na Jihlavsku, kde lákal děti do auta.

Policistům se zatím nepodařilo nikoho chytit.

Úspěch slavili před rokem, kdy dopadli devianta, který v září 2009 onanoval před dětmi v Polné a Keřkově na Havlíčkobrodsku. Z výtržnictví policisté obvinili tehdy třiapadesátiletého Miroslava Škramlíka z Herálce na Žďársku, který se dobrovolně podrobil léčení v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Soudce mu za obtěžování dětí loni v lednu vyměřil dvouměsíční trest s podmínečným odkladem na dva roky.